Erişilebilirlik

Ortadoğu Barış Sürecini Kurtaran İlginç Anlaşma


Tel Aviv'de ABD elçiliği önünde Pollard'ın posterleriyle bırakılması için gösteri yapan İsrailliler
Ortadoğu barış süreciyle yakından ilgili yetkililer Amerika’da hapis yatan bir İsrail casusunun serbest bırakılması karşılığı görüşmelerin 2015 yılına kadar uzatılmasını öngören bir anlaşma sağlandığını bildiriyor.

Anlaşmada yüzlerce Filistinli tutuklunun bırakılması ve Batı Şeria’da Yahudi yerleşim birimleri inşasının kısmen dondurulması da yer alıyor. Doğu Kudüs inşaat yasağının dışında bırakılıyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Salı ikinci gününe giren görüşmeleri sırasında anlaşmanın ayrıntılarına son şeklini verdi.
Filistinli yetkililerle de biraraya gelen Kerry Çarşamba günü İsrail ve Ramallah’a dönecek ve görüşmelere devam edecek.

Anlaşmaya göre ABD Deniz Kuvvetlerinde sivil istihbarat uzmanı olarak görev yapan Jonathan Pollard Nisan ortasında başlayan Yahudilerin Hamursuz Bayramından önce serbest bırakılacak.

Aslen Amerikan Yahudisi olan Pollard hapiste iken 1995 yılında İsrail vatandaşlığına geçmişti. Binlerce gizli belgeyi İsrailli ajanlara veren Pollard 1985 yılında Washington’da İsrail elçiliğine sığınmak isterken tutuklanmıştı.
Pollard mahkemede casusluk suçlamasını kabul etmiş ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Başkan Barack Obama ve daha önceki ABD başkanları bugüne kadar İsrailli liderlerden gelen tüm çağrılara rağmen Pollard’ın bırakılmasını reddetmişti.
XS
SM
MD
LG