Erişilebilirlik

Orta Doğu barış Görüşmeleri


Amerikan hükümetinin görüşlerini yansıtan yorum

Amerika’nın Orta Doğu özel temsilcisi George Mitchell, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas’ın tüm nihai statü konularını çözen ve yanyana barış içinde yaşayan iki devlet kurulmasıyla sonuçlanacak bir anlaşmayı müzakere çabalarını sürdürürken en çetin sorunlara hemen eğildiklerini söyledi.

Mitchell, Kudüs’te Netanyahu ve Abbas ile doğrudan görüşmelerin ikinci turunda biraraya geldi. Görüşmelere Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da katıldı.

Mitchell” İki lider çetin sorunları görüşmelerinin sonuna bırakmıyor. Biz bunu barışın mümkün olduğuna olan inançları ve bir anlaşmaya varma arzularının güçlü işareti olarak görüyoruz” dedi.

Eski Senatör Mitchell, İsrail Başbakanı ve Filistin Yönetimi Başkanının sivilleri hedef alan şiddeti kınadıklarını tekrarladılarını ve iki halk için iki devlet hedefine sadece görüşmeler yoluyla varılacağından emin olduklarını yeniden vurguladıklarını söyledi.

Mitchell şöyle devam etti: “Taraflar birlikte çalışmaya, bu hedefe durmaksızın ulaşmaya çalışırken güvenliği korumaya sözverdi. Bakan Clinton ve ben çabalarına tam destek sözü verdik. Amerika’nın bu görüşmelerde ve anlaşmanın uygulanmasında aktif ve sürekli bir rol oynayacağı sözü verdik. Tarafların, halkları ve bütün bir bölge için daha iyi bir gelecek sağlamak için zor tercihler yaparken yanında olacağız.”

İki taraf 2 Eylülde Washington’da başlayan ve nihai statü konularını ele alan görüşmelerine devam etti. Senatör Mitchell zor konuları ele almanın bunları çözme anlamına gelmediğini ancak bu konuların iki lider tarafından tartışılmasının doğrudan görüşmelerin çözümü için gerekli zemini oluşturduğunu söyledi.

Mitchell” Benim için, iki liderin bu şekilde diyaloga girmeleri son derece etkileyici. İkisi de ciddi. Sonuç almak istiyorlar”dedi.

Senatör Mitchell, tarafların ilk olarak kalıcı barış için bir çerçeve anlaşma üzerinde çalışma kararı almaları konusunda iyimser olduğunu söyledi. Mitchell” Görüşayrılıkları var. Bunların aşılacağına inanıyoruz ve kendilerini sabır, sebat ve kararlılıkla desteklemeye devam edeceğiz”dedi.

XS
SM
MD
LG