Erişilebilirlik

Orlando Saldırısının Acısı Unutulmadı


Orlando Saldırısının Acısı Unutulmadı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:06 0:00

ABD’de 11 Eylül terör saldırısının ardından düzenlenen en kanlı saldırı Florida eyaletinin turistik kenti Orlando’da düzenlendi.

Orlando kentinin orta halli bir semtindeki LBGT bireylerinin gittiği ‘Pulse’ adlı gece kulübü, geçen Haziran ayında kanlı terör örgütü IŞİD sempatizanı Omar Mateen tarafından kana bulandı.

29 yaşındaki Afganistan kökenli Müslüman Amerikalı Omar Mateen Amerika’da en fazla can kaybının yaşandığı ikinci büyük terör saldırısını köktendinci inançları adına düzenledi.

Saldırıda acımasız katilin silahından çıkan kurşunlarla 49 masum insan can verdi, 53 kişi ise yaralandı. Saldırının ardından altı ay geçmesine rağmen o kanlı gecenin acısı hala unutulmadı.

Terör saldırısının düzenlediği gece kulübü kanlı saldırının ardından kapılarını yeniden açmadı. Kanlı terör olayının meydana geldiği gece kulübünün önü ise terör kurbanlarının anıldığı, terör olaylarının lanetlendiği bir anıta dönüştü.

Saldırıda yaralanan 53 kişinin neredeyse tamamı iyileşti. Ancak o kanlı geceyi asla unutamadı. O dehşet gecesinde yaşamını yitirenleri anmak için kanlı eylemin düzenlediği ‘ Pulse’ gece kulübünü sık sık ziyaret ediyorlar.

Turistlerden yoğun ilgi

Saldırıdan yaralı olarak kurtulanların yanı sıra, turistik bir yer olan Orlando’yu ziyaret edenler de kanlı terör saldırısının düzenlendiği gece kulübünü ziyaret ediyorlar. Terör kurbanların yaşamını yitirdiği ‘Pulse’ gece kulübü önünde adeta bir anıta dönüşen alanda kurbanları anıp teröre lanet yağdırıyorlar.

Kanlı geceyi yaşayan yaralılar ise olayda yaşamını yitiren kurbanları anısına duvarlara, taşlara, terör olayını ve kanlı saldırıyı lanetleyen yazıları yazmayı sürdürüyor. Mumlar yakıp yaşamını yitiren kurbanların anısını sürdürüyor.

Terörün kınandığı gece kulübü önü, yerli ve yabancı bir çok turistin de ilgi odağı.

Orlando’yu ziyaret eden turistler ‘Pulse’ gece kulübünü ziyaret edip, çiçekler, resimler, taşlar, mumlar ve posterlerden oluşan alanda terörü kınıyorlar. Yazılar yazıp teröre lanet yağdırıyorlar.

‘O gece asla unutulmadı’

Orlando’da yaşanan kanlı terör saldırısı ‘Pulse’ gece kulübü yakınlarında çalışanlar kişiler üzerinde de derin etkiler bırakmış.

‘Pulse ‘gece kulübü yan komşusu olan bir kahve zinciri çalışanı Amerika’nın Sesi’ ne o geceyi asla unutmayacaklarını ifade etti.

Silah seslerinin ardından kahve zincirinin kapısına onlarca kişinin dayandığını gören çalışan, ilk önce bazı çetelerin para çalmak için mağazalarını bastığını düşünmüş. Hemen kapıları kilitleyip polise işyerlerine baskın yapıldığını ihbar etmiş. Terör saldırısı olduğunu ise ancak polisler geldikten sonra öğrenmiş.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG