Erişilebilirlik

Orkide Nesli Kurtarılabilir mi?


Orkide Nesli Kurtarılabilir mi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

Birçok bahçıvana göre, orkideler dünyanın en güzel çiçeklerinden biridir. Dünyada 20 binden fazla orkide türü bulunuyor ve bunlardan bazılarının nesli tehlikede. Florida’da bir grup botanik uzmanı, bölgedeki bazı orkide türlerini kurtarmak için 5 yıllık bir proje başlattı

Genellikle Güney Florida gibi, sıcak ve nemli iklimlerde yaşayan orkideler dünyanın hemen hemen her yerinde yetişir.

Miami Fairchild Botanik Bahçesi Direktörü Carl Lewis, Florida’da 50 tür orkide yetiştiğini, ancak kentsel gelişim ve orkide avcıları yüzünden bu türlerin çoğunun tükenmekte olduğunu söylüyor:

“Bu orkideler çok zor bulunuyor. Orkide avcıları da soylarını tüketmek üzere. Bu projeyi orkide türlerini canlandırmak için başlattık.”

Bir milyon orkide ekme ve yetiştirme projesi iki yıldır devam ediyor.

Orkideler genellikle ağaçta büyür ama filizlenme aşaması çok hassas olduğu için laboratuvar ortamında yapılıyor.

Toz zerresi büyüklüğündeki tohumlar, özel besinlerle dolu şişelerde büyütülüyor. Filizlenmeye başlayınca da, LED ışıklı kuvözlere aktarılıyor.

Bir sonraki aşamaysa serada devam ediyor. Orkidelerin ağaçlara tutunacak kadar güçlenmesi iki yıl sürebiliyor.

Lewis, orkidelerin yardımsız çoğalması için, çok sayıda olgun orkidenin toprağa aktarılması gerektiğini söylüyor:

“Bu çalışmanın amacı kendi başlarına çoğalmalarını sağlayacak kadar çok sayıda orkide ekmek.”

Bilimadamları, orkidelerin yeni habitatlarına alıştıktan sonra, Güney Florida’da yıllardır görülmeyen böcekleri ve diğer mikro organizmaları çekmesini umuyor.

Öğrencilerin kendi semtlerine dikilen orkideleri izleyerek projeye destek olması bekleniyor. Ağaçlardan çalınmasını önlemek için de, çok sayıda orkidenin semt sakinlerine hediye edilmesi planlanıyor.

Amerika’daki soyu tehlikede olan bitkilerle ilgili çalışmalar, merkezi Missouri eyaletinde bulunan Bitki Koruma Merkezi tarafından yürütülüyor.

XS
SM
MD
LG