Erişilebilirlik

Orgeneral Hulusi Akar İfade Verdi


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tanık sıfatıyla ifade verdi. Akar ifadesinde, “yapmayın yanlış yoldasınız” dediğini, Fethullah Gülen ile görüştürülmek istendiğini söyledi.

Darbe girişmi sırasında bir süre alıkonulan Akar, bu sözlerine karşılık olarak darbe teşebbüsünün başındaki isimlerden Tümgeneral Mehmet Dişli’nin “komutanım geri dönüş yok biz bu yola çıktık” dediğini aktardı.

Türk medyasında çıkan haberlere göre 6 sayfalık ifadesinde Akar, darbeyi önlemeye çalıştığını, “ulan sen manyak mısın sakın ha yapmayın” şeklinde bağırdığını söyledi. Orgeneral Hulusi Akar, Tümgeneral Mehmet Dişli’nin komutanım operasyon başladı, herkesi alacağız gibi birşeyler söylediğini belirtti.

Akar, bu olanlarla hiçbir işinin olamayacağını belirttiğini söyledi, “kim bunlar siz kimsiniz” dediğini anlattı.

Akar, yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın 'Komutanım sakin olun, vururum' diyerek tehdit ettiğini kendisinin de buna 'Sık ulan' şeklinde karşılık verdiğini anlattı.

Tuğgeneral Hakan Evrim’in dilerseniz size kanaat önderimiz Fethullah Gülen ile görüştürelim dediğini belirten Akar, kendisinin bu teklifi reddettiğini söyledi. Orgeneral Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının darbecilerin ümitlerini kırdığını, Orgeneral Akın Öztürk’e ısrarla onları vazgeçir dediğini vurguladı.

Gideceğiniz tek yer Cumhuriyet Savcısı dediğini belirten Akar, zaman ilerledikçe darbecilerin morallerinin çöktüğünü söyledi, “teşebbüse son verdiler” ifadesini kullandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG