Erişilebilirlik

Ordudan İhraçlar Devam Ediyor


Türkiye’de 15 Temmuz'daki darbe girişimine karıştıkları gerekçesiyle yaklaşık 1400 askeri personel Kanun Hükmünde Kararname ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildi

İhraç edilenler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaveri Ali Yazıcı ile Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın emir subayı da bulunuyor.

Şu ana kadar darbe soruşturması çerçevesinde Fethullah Gülen ile bağlantılı olduğu ya da desteklediği gerekçesiyle 50 bini aşkın kişi işini kaybetti, 18 binden fazla kişi de gözaltına alındı. 17 yıldır Amerika’da yaşayan Gülen darbenin arkasındaki isim olarak nitelendiriliyor, Gülen ise iddiayı reddediyor. Türkiye, Amerika’nın Gülen’i iade etmesini istiyor.

YAŞ’ın yapısı değişiyor

Darbe teşebbüsünden sonra YAŞ’ın yapısında da değişikliğe gidiliyor. Buna göre, başbakan yardımcıları ile adalet, içişleri ve dışişleri bakanları da YAŞ’ta yer alacak. YAŞ’ta daha önce hükümeti sadece başbakan ve savunma bakanı temsil ediyordu.

Bunun yanında, YAŞ’ta artık kuvvet komutanları da yer almayacak

Amerika Genelkurmay Başkanı geliyor

Bu arada Amerika Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford resmi bir ziyarette bulunmak için Türkiye’ye gidiyor. Dunford Ankara’da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile görüşme dahil çeşitli temaslarda bulunacak. Dunford’un İncirlik Üssü’nü ziyaret etmesi de bekleniyor.

Dunford’un beklenen ziyareti öncesi İncirlik Üssü çevresinde sıkı güvenlik önlemleri dikkat çekiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG