Erişilebilirlik

Oracle Taleo’yu 1,9 Milyar Dolara Alıyor


Oracle Taleo’yu 1,9 Milyar Dolara Alıyor

Kurumsal BT (Bilgisayar Teknolojisi) veritabanı yönetim sistemleri şirketi Oracle, Kanada şirketi Taleo’yu ( www.taleo.com ) almak için anlaşmaya varıldığını açıkladı. 1977’de kurulan ve 85 bin çalışanı bulunan Oracle, hisse başına 7 dolar daha fazla verip, tanesini 46 dolar, ya da toplam 1 milyar 900 milyon dolara satın alarak, bulut (cloud) tabanlı insan kaynakları yönetim şirketini bünyesine geçirmiş oldu.

Açıklamayı yapan Taleo’nun yönetim kurulu başkanı Mike Gregoire (http://www.taleo.com/oracle ), Taleo’nun özellikle Oracle’ın halka açık bulutuna çok büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Merkezi California eyaletinin Dublin kentindeki Taleo şirketi, bulut (cloud) tabanlı yetenek yönetimi çözümleri sağlıyor. Taleo çözümleri öncelikle şirket içinden yetenek elde etme, performans yönetimi, öğrenme ve geliştirme, ücret yönetimi ve çevresinde geliştirdiği yazılımlarla şirketlere hizmet sunuyor.

Oracle’ın kurucusu ve CEO’su Larry Ellison, 33 milyar dolar varlığıyla Amerika’nın en zengin üçüncü işadamı. Larry Ellison Ekim ayında da 1 milyar 5 milyon dolara, müşteri hizmetleri veren RightNow ( www.rightnow.com ) adlı şirketi Oracle’ın bulut sistemine eklemişti.

Böylece Oracle, Alman şirketi SAP’ın SuccessFactors şirketini almasından sonra gelişimlerinde geri kalmayacağını göstermiş oldu. SAP Aralık ayında SuccessFactors’ı 3 milyar 400 milyon dolara aldığını açıklamıştı.

Hergün yaklaşık 5 bin şirket Taleo’nun çözümleriyle kendi çalışanlarına hizmet veriyor.

Oracle; Java, Fusion ERP servislerinin yanında Taleo çözümlerini halka açık bulutunun yeni bir hizmeti olarak sunmayı planlıyor.

Anlaşma tamamlanıncaya kadar Taleo bağımsız olarak şirketlerini yönetmeye devam edicek. Satışın 2012 yazında tamamlanması bekleniyor.

ORACLE
Bilgisayar donanım sistemleri ve kurumsal yazılım ürün geliştirme ve pazarlama konusunda uzmanlaşmış çok uluslu Amerikan bilgisayar teknolojisi şirketi, Oracle özellikle veritabanı yönetim sistemleri üzerinde uzman.

Websitesi www.oracle.com
Kurucusu Larry Ellison, Bob Miner, Ed Oatess
Çalışan Sayısı 108,429 (2011)
Kuruluş Tarihi June 16, 1977
Merkezi Santa Clara, California, U.S.

TALEO
Taleo çözümleri öncelikle şirket içinden yetenek elde etme, performans yönetimi, öğrenme ve geliştirme, ücret yönetimi ve sçevresinde geliştirdiği yazılımlarla şirketlere servis sağlıyor.

Websitesi www.taleo.com
Kurucusu Michael Gregoire, Chairman and CEO
Çalışan Sayısı Kamu ile paylaşılmadıç
Kuruluş Tarihi 1996
Kuruluş Yeri Quebec City, Canada


SAP
İş operasyonları ve müşteri ilişkilerini yönetmek için kurumsal yazılım yapan Alman yazılım şirketi.

Websitesi www.sap.com
Kurucusuları Dietmar Hopp, Hans-Werner Hector, Hasso Plattner, Klaus Tschira, Claus Wellenreuther
Çalışan Sayısı 53,513
Kuruluş Tarihi 1972
Merkezi Weinheim, Germany


SUCCESSFACTORS
Bulut tabanlı insan sermayesi yönetimi (HKM) çözümleri yazılımları üzerine çalışıyor.

Websitesi www.successfactors.com
Kurucusu Lars Dalgaard
Çalışan Sayısı 1,447 (2011)ss
Kuruluş Tarihi 2001
Merkezi San Mateo, California

Önemli Linklers

Genel Duyuru (PDF)

http://www.taleo.com/sites/default/files/Taleo-Oracle.pdf

Taleo’nun Açıklaması

http://www.taleo.com/oracle

Oracle’ın Açıklaması

http://www.oracle.com/us/corporate/acquisitions/taleo/index.html

XS
SM
MD
LG