Erişilebilirlik

Open Walls Projesiyle Bir Mahalle Tekrar Hayata Dönüyor


Maryland eyaletinin en büyük kenti Baltimore’da bir mahalle baştan aşağı yenileniyor. Proje nedeniyle de Amerika’nın, hatta dünyanın dört bir yanından ressamlar kente davet edildi. Ressamlardan beklenen, bazıları yıllardır boş olan binaların dış cephelerine resimler yapmaları…. Proje, Open Walls Baltimore adını taşıyor.

Projeye Güney Afrika’dan katılan Freddy Sam, başka birçok ülkede duvar resimleri yapmış: ”Resim yaparak tüm dünyayı gezip birçok şey öğreniyorum. Baltimore’a turist olarak gelseydim kenti ressam gözüyle göremeyecektim.”

Yıllar önce harabeye dönüşen bu mahalleye turistlerin uğramadığı bir gerçek.

Ancak Station North bölgesinden Ben Stone, duvar resimlerinin bunu değiştireceğini umuyor: ”Ana tren istasyonumuz bu bölgede. Bu nedenle buraya ulaşmak oldukça kolay.”

Station North mahallesinde yaşayan ressam Gaia projenin yöneticisi: ”Resim dünyasının en ünlü isimlerini seçmek gibi bir amacım yoktu. Tüm dünyada iyi işler çıkaran isimleri seçtim.”

Ukraynalı Oleksii Bordusov ve Vladimir Manzhos ikilisi de projeye katılan ressamlar arasında.

Vladimir Manzhos, “Geleneksel grafitilerle, harflerle başladık. Sadece harf çizip boyamanın çok da ilginç olmadığını anlıyoruz, çünkü kendi adınızı yazmaktan başka işe yaramıyor,” şeklinde konuşuyor.

Başka sanatçılar da grafitiyi kullanıyor.

Station North mahallesi, proje tamamlandığında 20 duvar resmiyle süslenmiş olacak. Projeyi özel bir banka da destekliyor.

Ben Stone, “Mahallede yatırımı, burada ev almak, ev kiralamak ya da işyeri açmak isteyenlerin sayısını arttırmak istiyoruz.”

30 yıldır burada olan bu çiçekçinin sahibi Vander Pearson mahalleye taşınanların sayısının artmasını umuyor.

Mahallade restore edilen konutlar dışında birçok metruk bina da var.

Ressam Gaia, “Bu kent bir tuval gibi. 45 bin terkedilmiş bina var. Restorasyon çalışmaları ve yeniden yapılanma çok yavaş da ilerleyebilir, hızlı da," şeklinde konuşuyor.

Duvar resimleri, bir zamanların unutulan ancak parlak bir geleceğe adım atmak üzere olan mahalleye renk katıyor.


XS
SM
MD
LG