Erişilebilirlik

OPEC'ten Petrol Üretiminde Kesinti Sinyali


Arşiv foto

Suudi Arabistan ve Rusya, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC'in üyeleri ve müttefiklerine, petrol üretimi kesinti kararlarına daha düzgün uyma çağrısında bulundu. Bu çağrının muhatabının kapasite üzerinde üretim yapan Nijerya ve Irak olduğu belirtiliyor. OPEC üyeleri fiyatların yükselmesi için kesintilere uyulmasını istiyorlar.

Irak Petrol Bakanı Samir El Gadban, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, OPEC ülkeleri ve müttefiklerinin, Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşı nedeniyle yavaşlayan küresel ekonomi dolayısıyla üretimde kesintiye gidilmesini tartışması çağrısında bulunmuştu.

Gadban, geçen yıl Aralık ayında günlük üretimi 1 milyon 200 bin varil azaltma kararı almasından bu yana bu yönde açıklama yapan ilk bakan oldu.

OPEC+ üyesi ülkelerin, Aralık ayında yapacakları genel toplantı öncesinde, Abu Dabi’deki buluşmaları sırasında iki OPEC delegesi de üretimde kısıtlamaya gidilmesi konusunun bu toplantıda tartışılacağını dile getirdiler.

Ancak Suudi Petrol Bakanı Abdülaziz Bin Selman ve Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, bu tartışmadan önce bazı üreticilerin mevcut kesintilere uyması gerektiğini söylediler.

Uzmanlar bu noktada Nijerya’nın günlük üretim taahhüdünün 1 milyon 650 bin varil olmasına karşın Ağustos ayında 1 milyon 840 bin varil üretim yaptığına dikkat çekiyorlar. Benzer şekilde Irak’ta üretimini 4 milyon 650 bin yerine 4 milyon 800 bine yükseltmiş durumda.

XS
SM
MD
LG