Erişilebilirlik

Trump'ın İlk Günü: Önce Dini Tören Sonra CIA Ziyareti


Trump'ın İlk Günü: Önce Dini Tören Sonra CIA Ziyareti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:07 0:00

Washington’da ABD’nin yeni başkanı için düzenlenen devir teslim töreninin üçüncü ve son günü Washington Ulusal Katedrali’nde tamamlandı. Yemin ederek görevine başlayan Donald Trump ve eşi Melania Trump, İslamiyet dahil 26 din ve mezhepten temsilcinin yer aldığı dini törene katıldı. Başkan Yardımcısı Mike Pence ve eşi Karen Pence de hazır bulundu.

Dini törende, Amerika’nın en etkin İslami kurumlarından ADAMS Center'ın Başkanı İmam Macid de, Kuran’dan bölümler ve Fatiha suresini okudu. Hıristiyan, Yahudi ve Hindu temsilciler de kendi inanışlarından dualarla törene katıldı.

Trump’ın dini merasim sonrası, başkan olarak ilk durağı ise Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA karargahı oldu. Trump burada yaptığı konuşmada CIA desteğini garanti etti. Trump, "İstihbarat kurumları ve CIA'i herkesten daha fazla destekliyorum. Bu kurumlara büyük saygı duyuyorum" dedi.

Trump ayrıca medya kuruluşlarını, istihbarat kurumlarıyla arasında sorun varmış göstermeye çalışmakla suçladı. ABD Başkanı, "Medya ile süregelen bir savaşım var, bence dünya üzerindeki en yalancı insanlar onlar" diye konuştu.

ABD Başkanı, geçmişte hakkında çıkan bazı iddialardan dolayı CIA’I eleştirmişti ve teşkilatı hakkında bilgi sızdırmakla itham etmişti.

Geçen hafta içinde Kongre’deki Demokratlar, Trump’ın CIA direktörü olarak aday gösterdiği Mike Pompeo’nun onaylanmasını geciktirmeyi başarmıştı. Cumhuriyetçiler de CIA’ın hafta sonu boyunca başkansız kalmasını eleştirmişti.

XS
SM
MD
LG