Erişilebilirlik

11 Eylül Travması Sürüyor


11 Eylül saldırılarının 15. yıl dönümünde yaşamını kaybedenler, New York’ta saldırıların gerçekleştiği Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenen törende anıldı. Kanlı terör örgütü El Kaide'nin, 11 Eylül 2001'de New York'ta Dünya Ticaret Merkezi’ne yaptığı terör saldırısı, ilk uçağın ikiz kulelere çarptığı 08.46 da Sıfır Noktası'nda (Ground Zero), bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ground Zero’da saygı duruşunun ardından kurbanların yakınları ve polisler tarafından kanlı terör saldırısında yaşamını yitirenlerinisimleriteker teker okundu.

Tek Türk kurban Zühtü İbiş de anıldı

11 Eylül saldırılarında hayatını kaybeden tek Türk vatandaşı Zühtü İbiş’in de ismi yaşamını kaybedenlerin arasında anıldı. 11 Eylül anma törenlerine, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump ile Demokrat başkan adayı Hillary Clinton da katıldı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, senatör ve Kongre üyelerinin de yer aldığı törene binlerce kurban yakını da katıldı. 11 Eylül saldırılarında teröristlerin kaçırdığı dört uçakla düzenlenen terör saldırılarında 2 bin 996 kişi yaşamını yitirmişti. 19 teröristin kaçırdığı uçaklardan ikisi New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ne, diğer uçak Pentagon’a, Beyaz Saray veya Kongre binasını hedeflediği öne sürülen diğer uçakta yolcuların direnişi sonrasında Pennsylvania’da düşmüştü.

11 Eylül travması bitmiyor

11 Eylül 2001 terör saldırıları Amerika için bir milat olarak kabul edildi. ABD önce Afganistan, sonra da Irak’a asker gönderdi. Saldırı sonrasında hem Amerikan vatandaşlarına hem de göçmenlerin haklarına sınırlama getiren, özgürlükleri kısıtlayan, dinlemeleri kolaylaştıran, polisin yetkilerini arttıran yeni yasalar süratle hayata geçirildi.

Ülkede yaşayan Müslümanlar üzerinde yoğun baskılar oluştu. 11 Eylül ile bağlantısı olmayan birçok kişi tutuklandı. Amerikan halkı uzun yıllar terör korkusuyla yaşamak zorunda kaldı.11 Eylül’ü yaşayan yüz bine yakın kişinin hala olayın travmasını yaşadığı ve çeşitli hastalıklarla mücadele ettiği belirtiliyor. 11 Eylül saldırılarını Amerikalıların yüzde altmışı canlı yayında izledi. O görüntüler uzun yıllar hafızalardan silinmedi.

11 Eylül saldırılarını yaşayanlar arasında, yükseklik korkusu, uçak korkusu, kabus görme, strese bağlı çeşitli davranış bozuklukları, ankisiyekte gibi bir çok psikolojik hastalıklar meydana geldi. 11 Eylül saldırısı sonrasında yapılan araştırmalarda, ülkenin yüzde on nüfusunu oluşturan bir çoğunluğunda 11 Eylül sonrasında çeşitli psikolojik sendromlar oluştu. Binlerce kişi 11 Eylül’e bağlı olarak çeşitli fiziksel hastalıklara yakalandı.

11 Eylül’ün acı bilançosu

New York’ta Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan saldırıda 2.603 kişi yaşamını yitirdi. İkiz kulelere yapılan saldırıda kayıp ilan edilen 24 kişinin de öldüğü tahmin ediliyor. İkiz Kulelere çarpan iki uçaktan American Airlines’a ait 11 sefer sayılı uçakta 88, United Havayollarına ait 175 sayılı uçakta 59 yolcu yaşamını yitirdi.

American Airlines’a bağlı Pentagon’a çarpan uçakta ise 59 yolcu ile 125 Pentagon görevlisi yaşamını yitirdi. Diğer uçakların gerçekleştirdiği saldırıları öğrenen yolcular, United Havayollarına ait 93 sefer sayılı uçakta büyük bir kahramanlık öyküsüne imza attılar.

Uçakta bulunan teröristlerle giriştikleri mücadele sonucu uçağı Shanksville’de düşüren yolcular terör saldırısını engellediler. Shanksville’de düşen uçakta bulunan 33 yolcu ve 7 mürettebat yaşamını kaybetti. Kanlı 11 Eylül terör saldırıları sonucunda toplamdaABD’de 2 bin 996 kişi yaşamını yitirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG