Erişilebilirlik

11 Eylül Mağdurları Suudi Arabistan'a Dava Açabilecek Mi?


Temsilciler Meclisi, 11 Eylül terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerinin Suudi Arabistan’I dava etmesine izin vereb bir yasa tasarısını onayladı. Ancak tasarı Beyaz Saray tarafından veto edilebilir

Terör Eylemlerinin Destekçilerine Karşı Adalet tasarısı, ABD’nin müttefiki olan Suudi Arabistan’ın muhalefetine rağmen geçen Mayıs ayında Senato’dan geçmişti. Yolcu uçaklarını Dünya Ticaret Merkezi binaları ve Pentagon’a çarpan 19 intihar eylemcisinden 15’i Suudi vatandaşı; ancak Riyad, 3 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği saldırılarda hiçbir rolünün olmadığını savunuyor.

Beyaz Saray ise Suudi Arabistan’la ilişkilerin zayıflamasının yanı sıra, yurtdışındaki Amerikan vatandaşlarının başının hukuken derde girmesinden ve başka ülkelerin ABD’yi dava etmesinin önünün açılmasından endişeli. Ancak Beyaz Saray’ın vetosu, tasarı Temsilciler Meclisi ve Senato’nun bu defa üçte ikisinin desteğini alırsa, geçersiz kılınabilir.

Kongre üyesi Jerrold Nadler’ın gündeme getirdiği tasarıya 11 Eylül kurbanlarının aileleri büyük destek veriyor. Nadler, saldırılarının 15’inci yıldönümü öncesinde tasarının oylamaya sunulmasını istediğini söylemişti.

11 Eylül İnceleme Komisyonu’nun on yıl kadar önce yazdığı raporun ‘hizmete özel’ tutulan 28 sayfası da geçen Temmuz ayında Kongre tarafından açıklanmıştı. Bu 28 sayfada, Suudi Arabistan’ın saldırılarla olan olası bağlantıları yer almıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG