Erişilebilirlik

Omuz Ağrılarından Kurtulma Yolları


Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Profesör Dr. Ahmet Kıral’a göre, orta yaştaki her beş kişiden birinde görülen omuz ağrılarından kurtulmak için hareket şart

Orta yaştaki her beş kişiden birinde görülen omuz ağrısı sorunu yaşayanlar için ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi seçenekleri mevcut. Bilgisayarın karşısında uzun saatler oturuyorsanız, yaptığınız iş omuzunuzu zorluyorsa ve kemik erimesinden şikayetçiyseniz, bu haber tam size göre.

Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Profesör Dr. Ahmet Kıral’a göre, orta yaştaki her beş kişiden birinde görülen omuz ağrılarından kurtulmak için hareket şart.

Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral’ın verdiği bilgiye göre, ameliyatlarda döndürücü kılıf kirişlerindeki kireç çökmelerinin temizlenmesi veya yırtıkların tamir edilmesi, bu kirişlere baskı yapan kemik çıkıntılarının kesilerek sıkışmanın ortadan kaldırılması, iltihaplı keseciklerin temizlenmesi ve hatta nadiren de olsa omuz ekleminin yerine suni mafsal takılmasına kadar çeşitli cerrahi girişimler söz konusu olabiliyor. Bunun hangisinin yapılacağına ise hastanın durumu, yaşı, hastalığın evresi gibi faktörlere bakılarak karar veriliyor. Prof. Dr. Kıral’ın verdiği bilgiye göre, bu cerrahi girişimlerin bir kısmı kapalı yöntemlerle (artroskopi), bir kısmı ise açık yöntemlerle gerçekleştiriliyor.

Omuzlar ağrısının nedenleri


Omuz ağrısına yol açan çok sayıda neden olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral, şunları söylüyor: “Ağrıların bir kısmı omuz eklemine ait bir sorundan kaynaklanır. Bir kısmı ise başka bir bölgeden yansır veya başka bir hastalığın habercisidir. Omuz ağrıları içerisinde yüzde 60 oranla en fazla rastlanan neden, döndürücü kılıfla ilgili hastalıklardır. Omzun kendi sorunlarından ya da diğer nedenlerle oluşan ağrılar sonucu hasta omzunu uzun süre hareketsiz bırakırsa, omuz hareketlerinin neredeyse tamamen kısıtlandığı ve ‘donmuş omuz’ diye nitelendirilen ağır bir tablo ortaya çıkabilir. Hastalığın aşamalarına göre ameliyatsız ve ameliyatlı çözümler vardır.”

Yapılmaması gerekenler

Omuz ağrılarının yaşın ilerlemesi ve yanlış hareketlerle günlük yaşamı altüst edecek kadar şiddetlenebileceğini vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Profesör Dr. Ahmet Kıral’a göre, omuz ağrılarından korunmak için, yapılmaması gerekenler şunlar:

- Ağır paket ve yükler taşıyarak omzunuzu zorlamayın.

- Araç kullanırken camı açmayın.

- Uzun süre kollarınızı yukarıda tutmanıza yol açan çamaşır asma, perde asma, yüksek raflardan cisimler indirme gibi hareketlerden mümkün olduğunca kaçının.

- Çocuklarınızın okul sıralarında doğru oturmasına dikkat edin ve ağır okul çantaları taşımasına izin vermeyin.

Yapılması gerekenler

- Düzenli omuz egzersizleri yapın. Yoga ve yüzme omuz ağrılarını gidermek için faydalı sporlardır.

- Omuz ağrısı kolayca kronikleşebileceği için erkenden hekime başvurun.

XS
SM
MD
LG