Erişilebilirlik

Omurganın Sürekli Kontrol Edilmesi Şart


Dr. Burak Esendal hareketsiz yaşam sürenlerle çalışırken uzun süre oturmak zorunda kalanları, kalıcı duruş bozukluklarına karşı uyardı

Duruş bozuklukları, ABD ve Avrupa’da yaygın olarak kullanılan ancak Türkiye'de yeterince tanınmayan kayropraktikle kolaylıkla düzeltilebiliyor. Sağlam bir omurgaya sahip olmak için oturma, yatma ve eğilme biçimine dikkat etmek gerekiyor.

Düzenli diş hekimi kontrolleri gibi omurganın da kayropraktik uzmanı tarafından kontrol edilmesi gerekiyor.

İstanbul'daki Anadolu Sağlık Merkezi uzmanı doktor Burak Esendal, hareketsiz yaşam sürenlerin ve işlerinde belirli bir duruş biçiminde çalışmak zorunda olanların kalıcı duruş bozukluklarıyla karşı karşıya kalacaklarını söylüyor. Dr. Burak Esendal, kaslar, iskelet sistemi, beyin ve sinirler arasındaki uyumsuzluğun önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğini vurguluyor.

Doktor Esendal'a göre, duruş bozukluklarını, kayropraktik ile omurganın düzeltilmesi ve eklemlerin doğru çalışmasını sağlayarak önlemek mümkün. Uzman doktor Esendal, şunları söylüyor: “Kayropraktik sorunun temel sebebiyle ilgilenir ve ileride oluşabilecek farklı sorunları da engeller. Bu nedenle, düzenli diş hekimi kontrolleri gibi omurganın da kayropraktik uzmanı tarafından kontrol edilmesinde yarar var.”

  • Doktor Esendal'ın sağlıklı bir omurga için önerileri


İş gereği vücudunu yanlış kullanan, özellikle uzun süre masa başında bilgisayarla çalışan kişilerde duruş bozukluğu yaygın olarak görülür. Doğru duruş ekranın göz hizasında olmasıyla sağlanabilir.

Bacak bacak üstüne atarak oturmak, bel ve kalçaya zarar vereceği için buna dikkat edilmeli.

Yüzüstü uyumak boyun, sırt ve bel kaslarını olumsuz etkiler, şikayetleri artırır. Yan yatanların ise başıyla vücudunun aynı eksende olmasına dikkat etmesi gerekir. Beden için en rahat dinlenme şekli sırt üstü uyumaktır.

Sırttan bükülerek değil, kalça ve dizleri kullanarak eğilmek ve bir eşyayı sırtı düz tutup bacaklardan alınan kuvvetle kaldırmak omurgayı korur.

Kayropraktik nedir, nasıl uygulanır?

Doktor Esendal, kayropraktikle birçok omurga sorununun giderilebileceğini söylüyor. Doktor, şöyle konuşuyor:

Kayropraktik, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen, ameliyat gerektirmeyen ve enfeksiyondan kaynaklanmayan bel, sırt ve boyun ağrılarında kullanılan bir tedavi yöntemidir. Avrupa ve Amerika başta olmak üzere toplam 89 ülkede uygulanan kayropraktik, insan organizmasının kendi sağlığını koruyabileceği tezinden yola çıkıyor. Kayropraktik tedavisiyle, belirtilerin giderilmesi yerine vücut sağlığının doğal yollardan korunması ve direncin geliştirilmesi amaçlanıyor. Kayropraktik uzmanları, Amerika’da üniversite eğitiminden sonra aldıkları dört yıllık eğitimle; ağırlıklı olarak radyoloji, nöroanatomi ve manipülatif tedaviyi öğreniyor.

XS
SM
MD
LG