Erişilebilirlik

Olimpiyatlarda Basketbol Heyecanı


Fransa maçı öncesi Amerikan milli basketbol takımı
Londra Olimpiyatlarının ikinci gününde heyecanla beklenen basketbol maçında Amerika, Fransa'yı 98-71 yendi.

Los Angeles Lakers’li Kobe Bryant ve Miami Heat’de oynayan LeBron James gibi yıldız oyuncular yine Amerikan basketbol ligi NBA’de oynayan Fransız rakipleriyle bu kez milli forma altında mücadele etti. Fransız yıldız oyuncularından Tony Parker ve Boris Diaw San Antonio Spurs’da, Nicolas Batum da halen Portland Trail Blazer de oynuyor.

Öteyandan Amerikalı yüzüscü Dana Vollmer kadınlar 100 metre kelebek yarışında altın madalya kazanırken dünya rekoru kırdı. Vollmer 100 metreyi sadece 55.98 saniyede yüzdü.

İlk gün kadınlar 10 metre atıcılık dalında Çinli Yi Siling, 2012 Olimpiyatları’nın ilk altın madalyasını kazandı. Polonya bu dalda gümüş, bir başka Çinli sporcu ise bronz madalya aldı.

Tek bir müsabakada en çok altın madalya kazanarak Olimpiyat tarihine geçen Amerikalı yüzücü Michael Phelps, hayranlarını şaşırtarak, kıl payı farkla erkekler 400 metre bireysel karışık finallerine girmeye hak kazandı. Phelps, Macar yüzücü Lazlo Çeç’i saniyenin 10’da 8 farkıyla geride bırakmayı başardı. Yarışmada Phelps’in kendi ülkesinden rakibi Ryan Lochte, üçüncü geldi.

2008 Pekin Olimpiyatları’nda sekiz altın madalya kazanan Michael Phelps’in toplam 16 olimpik altın madalyası bulunuyor. Phelps’in tüm zamanların en çok olimpik altın madalya kazanan sporcusu unvanını elde etmesi içinse üç altın madalyaya daha ihtiyacı var. Bu unvanı, 18 altın madalyayla Sovyet jimnastikçi Larisa Latynina elinde bulunduruyor.

Olimpiyatların ilk gününde bir başka şaşırtıcı gelişmesiyse, erkekler jimnastik dalında ev sahibi İngiltere’nin, 2008 Pekin Olimpiyatları’nın birincisi Çin’in önüne geçmesi oldu.
Bu arada Arnavut halterci, Hüseyin Pulaku, yaptırdığı testlerde doping çıkması üzerine diskalifiye edildi.

12 Ağustos’a kadar devam edecek Londra Olimpiyatları’nda 26 ayrı spor dalında 10 binden fazla sporcu mücadele edecek. Türkiye olimpiyat oyunlarına 16 dalda, 48 erkek, 66 kadın olmak üzere 114 sporcu ile katılıyor.

Amerika 25 dalda yarışmak üzere, 268’i kadın, 261’i erkek 529 sporcu gönderiyor. 2012 Londra Olimpiyatları, Amerika’nın erkeklerden daha fazla kadın sporcu gönderdiği ilk olimpiyat oyunu oldu.
XS
SM
MD
LG