Erişilebilirlik

Okul Saldırısından Kurtulan Çocukları Zorlu Günler Bekliyor


Okul Saldırısından Kurtulan Çocukları Zorlu Günler Bekliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00
Connecticut eyaletinin Newtown kenti hala 20 çocukla yedi yetişkinin öldüğü okul saldırısının acısını yaşıyor. Arkadaşları ve öğretmenlerinin öldürülmesine tanık olan çocuklarıysa daha zorlu günler bekliyor.

Connecticut’un Newport kenti geçtiğimiz günlerde bu sahneye sık sık tanık oldu. Okul saldırısında hayatını kaybeden öğrenci ve öğretmenler birer ikişer toprağa verildi.

Olaydan kurtulan çocuklar içinse zor bir hayat başlıyor.

Maryland Üniversitesi Çocuk, İlişkiler ve Kültür Merkezi uzmanı Melanie Killen’a göre, saldırı çocukların aklını karıştırdı: “Böyle durumlarda çocukların kafası karışıyor. Küçük çocuklar kendilerini suçlama eğilimi gösteriyor. Belki biz bir hata yaptık, olay o yüzden meydana geldi diye düşünebiliyorlar.”

Sandy Hook İlkokulu’na yapılan saldırı trajik ve travmatik bir olaydı. Saldırıdan kurtulan çocuklar için mümkün olan her şey yapılıyor.

Sandy Hook olayıyla aynı gün Çin’de de bir trajedi yaşandı ve 36 yaşındaki bir saldırgan bir okulda bıçakla 23 öğrenciyi yaraladı.

Ekim ayında Pakistan’da Taleban militanları 14 yaşındaki Malala Yusufzay’la bir arkadaşını okul otobüsüne binerken vurdu ve yaraladı.

Amerika Psikoloji Derneği’nden doktor Elizabeth Carll, çocuk ve travma konusunda Birleşmiş Milletler’le çalışıyor: “Bir çocuğun savaş bölgesinde yaşadığı durumlarda şiddete tanık olması şaşırtıcı bir olay değil. Elbette yine de şiddet travmatik bir olay ve iyileşmek için tedavi gerektiriyor. Şiddet ister Amerika’da, ister Çin’de veya Ortadoğu’da olsun, çekilen acı ve yaşanan travma farklı değil.”

Bu tür travmalardan sonra, çocuklarda konsantrasyon bozukluğu, yeme zorluğu, hatta kişilik değişiklikleri görülebiliyor. Uzmanlara göre, çocuklar aslında güçlü ve ailelerinden, çevrelerinden ve doktorlardan destek gördükleri takdirde sağlıklı bir yaşam sürdürebiliyorlar.

Maryland Üniversitesi’nden Melanie Killen’a göre, yine de bu, saldırının izlerinin tamamen silineceği anlamına gelmiyor: “İzler yaşam boyu kalabilir. O toplumda yaşayan hem çocuklar hem de yetişkinler için zor bir durum. Saldırı çok ani ve beklenmedik bir yerde oldu, çocuklar ölümle karşılaştı, çok etkilenmeleri doğal.”

Şimdilik hedef, olaya tanık olan çocuklar için yepyeni bir sayfa açarak, yeni bir okula başlamalarını sağlamak ve onlara olayı unutmalarında yardımcı olmak.
XS
SM
MD
LG