Erişilebilirlik

Okul Mühürlenince Dersler Bahçeye Taşındı


Nusaybin ilçesindeki binanın bahçesi bugün derslik olarak kullanıldı. Nedeni ise dersliğin içinde olması gereken okul binasının valilik tarafından mühürlenmesi. Demokratik Toplum Kongresi, Kürdi-Der, Eğitim-Sen ve Belediyenin girişimiyle Nusaybin’in Gırnavas Mahallesi’nde açılan Kürtçe okulun ömrü sadece birkaç gün oldu. 20 öğrencisiyle ders başı yapan okul, valilik talimatıyla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından mühürlendi.

Bunun üzerine okul yönetimi eğitime bahçede devam etme kararı aldı. Havaların da sıcak olması öğrencilerin ve öğretmenlerin işini kolaylaştırdı. Sıra ve masalar bahçeye taşındı, tahta kuruldu, ders başladı. Bugün yapılması planlanan bütün dersler bahçede verildi.

Okul yöneticilerinden Eğitim-Sen Nusaybin Şubesi Başkanı Kadri Baysal, okulu açmadan önce valiliği bilgilendirdiklerini söyledi. Amerikanın Sesi’ne konuşan Baysal, inceleme yapılmadan okulun mühürlendiğini belirterek, “Keşke gelip yerinde görselerdi, keşke gelip bu çocukların ne kadar mutlu olduklarını, kendi dilleriyle kendilerini ifade ettiklerini görselerdi. Bunu yapmadan gelip kapattılar. Biz de çocukları haklarından mahrum bırakmamak için, havalar da güzel olunca, bahçede eğitim öğretim yapmaya kara verdik. Mühür açılana kadar yapacağız. Havalar müsait olduğu sürece yaparız” dedi.

Baysal, havaların kötü olması halinde bir bina kiralayarak eğitime orada devam edeceklerini söyledi. Bir ana sınıf ile birinci sınıfın bulunduğu okulun 20 öğrencisi var. Faili Meçhul bir cinayete kurban giden öğretmen Ahmet Bayhan’ın adı verilen okulda ana sınıfı ile 3’üncü sınıf arasında Kürtçe, 4’üncü sınıftan sonra da İngilizce ve Türkçe eğitim verilmesi planlanıyordu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG