Erişilebilirlik

İklim Değişikliği Kontrol Altına Alınabilecek mi?


Almanya'nın Bonn kentinde yapılan COP23 Birleşmiş Milletler İklim Konferansı, bir haftayı geride bıraktı. ABD Başkanı Donald Trump'ın Paris İklim Değişikliği Anlaşması'ndan çekilme kararının gölgesinde süren konferansta, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, sürpriz bir beklentiyi dile getirdi.Steinmeier, Trump’ın kararının gelecek yıllarda geri çevrilebileceğini ima etti.

İklim Konferansı’nın bakanlar ve liderler düzeyindeki müzakerelerinin açılışında konuşan Steinmeier, ABD’nin ismini vermedi ancak, “Bugün filikaya atlamak için gemiyi terk edenler, birkaç yıl içinde aramızsa dönebilir” dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı dünyanın küresel ısınmayı kontrol altına alma girişimlerinde bazı engellerle karşılaştığını da söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de iklim değişikliğinin günümüzün en büyük tehdidi olduğunu ve uluslararası toplumun ortak hareket etmesini gerektirdiğini kaydetti.

Bu eylemlerin sera gazı salımında ciddi kesintiler gerektirdiğini söyleyen Guterres, yine de bunun başarılabileceğini kaydetti.

BM Genel Sekreteri, Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan belli başlı ülkelerin sera gazını azaltma hedeflerinden daha iyi bir noktaya gelmesinin, bu şekilde de ekonomik büyümenin mümkün olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

Öte yandan Bonn’da çevrecilerin eylemleri de sürüyor. Eylemciler, linyitle çalışan bir elektrik santralindeki ekipmanları ve taşıyıcı bantları işgal etti.

BM İklim Konferansı'nda Protestolar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:28 0:00

Polis, maskeli eylemcilerin, Bonn’un batısında bulunan tesisteki işgali nedeniyle kömürsüz kalan iki elektrik ünitesinin kapatıldığını açıkladı.

Eylemciler, Başbakan Angela Merkel yönetiminden, Almanya’nın elektriğinin yüzde 40’ını sağlayan kömürün kullanımından vazgeçmesini istiyor.

Çevre örgütü Greenpeace de Bonn’dan geçen Ren Nehri üzerinde kömür taşıyan bir tekne üzerinde eylem yaptı. 14 eylemci, konferansın düzenlendiği binanın önünden geçerken, “Merkel’in Kirli Sırrı: Kömür” pankartı açtı.

XS
SM
MD
LG