Erişilebilirlik

OHAL’e Devam


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) tavsiye kararıyla Bakanlar Kurulu’nun geçen yıl 21 Temmuz’da yürürlüğe koyulan olağanüstü hal (OHAL) uygulamasına devam edilmesi yönündeki tezkeresi, TBMM’de kabul edildi.

Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplandı. Toplantıda, Türkiye’nin OHAL koşullarında yönetilmesine devam edilmesi için Bakanlar Kurulu’na tavsiyede bulunuldu.

MGK toplantısı ardından Saray’da Erdoğan’ın başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısına geçildi. Bakanlar Kurulu toplantısı halen devam ederken OHAL’in uzatılmasına ilişkin tezkere kararı TBMM Başkanlığı’na sunuldu. MGK’nın aldığı kararlara ilişkin yazılı bildiri kamuoyuna açıklanmadan tezkere TBMM’ye gönderilmiş oldu. Başbakanlık tezkeresinde, OHAL’in uzatılmasına ilişkin MGK’nın Pazartesi günü itibarıyla 503 sayılı kararıyla tavsiye verdiği yazıldı.

Tezkere, hızlı bir şekilde TBMM Genel Kurulu’nun gündemine alındı. Tezkere, CHP ve HDP’nin itirazlarına karşın AKP ve MHP milletvekilleri oylarıyla saat 18.30’da kabul edildi.

OHAL’in 3 ay süreyle 5’nci kez olarak uygulanmasına karar verilmesiyle birlikte Türkiye, 20 Ekim 2017 tarihine kadar OHAL altında idare edilecek. Dolayısıyla darbe girişimi gerekçesiyle hayata geçen OHAL, bu karar ile 15 ay boyunca uygulanmış olacak.

OHAL süreci nasıl gelişti?

Türkiye’de 1980 askeri darbesinden sonra ilk kez tüm ülke genelinde 15 Temmuz Darbe Girişimi gerekçe gösterilerek OHAL ilan edildi. Bakanlar Kurulu’nun OHAL ilanı kararı, TBMM’nin 21 Temmuz 2016 tarihli ve 1116 sayılı kararı ile kabul edilince ülke genelinde hayata geçti.

OHAL’in ilk ilanından itibaren iktidar partisi AKP’li yetkililerce “en kısa sürede sonlandırılacak” yönünde açıklamalar da yapıldı. Buna rağmen Türkiye’de OHAL’in 2’nci kez 3 aylığına yürürlüğe konulması, 1 Ekim 2016 tarihli ve 1130 sayılı TBMM kararı ile uygulandı.

Sonrasında 16 Nisan’daki anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması gerekçesiyle OHAL’in uzatılacağı kamuoyuna duyuruldu. Bu çerçevede, TBMM’nin 3 Ocak 2016 tarihli ve 1134 sayılı kararıyla OHAL uygulamasına devam edildi. Böylece 19 Ocak gününden itibaren geçerli olmak üzere OHAL uygulaması, 3’ncü kez kabul edildi ve 20 Nisan’a kadar uzatıldı.

Son olarak halk oylaması süreci tamamlanmasına rağmen OHAL uygulaması, 19 Nisan’dan itibaren üç ay süreyle geçerli olmak üzere 4’ncü kez hayata geçirildi. TBMM’nin 18 Nisan tarihli ve 1139 sayılı kararıyla OHAL ilanına devam edilmesini öngören Bakanlar Kurulu tezkeresi onaylandı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG