Erişilebilirlik

OHAL’de KHK İle Yasal Düzen Değişimi Sürüyor


turkey explosion

Türkiye’de OHAL sürecinde 667 sayılı KHK ile başlayan yasal düzenlemelerde ciddi değişiklikler yapılması ve yargı kararı olmaksızın kamudan ihraç kararları alınması sürecine yeni halkalar eklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında 2 Ocak günü toplanan Bakanlar Kurulu’nda imzalanan 679, 680 ve 681 sayılı KHK’lar dün geç saatlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı. Böylece OHAL gerekçesiyle 13’ncü, 14’ncü ve 15’nci yasal değişiklik ve yaptırım paketleri hayata geçirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan 679 sayılı KHK kapsamında; terör örgütü veya devletin milli güvenliğine karşı faaliyet ile irtibatlı şahıslar kamu görevlerinden yargı veya itiraz yolu kapalı biçimde ihraç edildi. Öncekilerde gibi ihraç kararı alınan şahıslara ait pasaportlara da el konulacağı da dolayısıyla yurt dışı yasağı da hükme bağlandı. Bu KHK ile Danıştay’dan 8, Yüksek Seçim Kurulu’ndan 1, Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluşlardan ise bin 699 personel ihraç edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 2’si 2. sınıf, 14’ü 3. sınıf, 37’si 4. sınıf emniyet müdürü, 108'i emniyet amiri, 47’si başkomiser, 202’si komiser, 562’si komiser yardımcısı, 91’i başpolis, bin 592’si polis, 7’si çarşı ve mahalle bekçisi ve 25’i sivil personel olmak üzere 2 bin 687 emniyet çalışanı meslekten ihraç edildi. Bu arada 10 eski emniyet teşkilatı mensubu rütbeleri de geri alındı.

Kararname ile 83 dernek veya vakıf statüsündeki sivil toplum kuruşu kapatıldı. Bu dernekler arasında İstanbul Kürt Enstitüsü Derneği gibi Kürt siyasetiyle ilişkili kuruluşlar bulunduğu görüldü.

Ayrıca kararnameye göre; 677 sayılı kararname ile kapatılmış olan 7 dernek hakkındaki eski hüküm iptal edildi. Bu kapatılmasından vazgeçilen dernekler içerisinde İstanbul’daki Florya Araştırma Kültür İlim ve Hizmet Derneği ile Nur Mektebi İlim ve Kültür Derneği bulunuyor. Türkiye’deki Fethullah Gülen yapılanmasıyla ilgili yaygın bilgi itibariyle “hizmet”, “nur” gibi ifadeler örgütlenmelerinde kullanılması söz konusu.

Kararnameye göre;675 sayılı kararname ile kapatılmış 11 yerel gazete hakkındaki karar da değiştirildi. Afyonkarahisar’daki Şuhut Sesi ve Türkeli, Batman’da Batman ve Batman Çağdaş, Kütahya’da Zafer ve Hisar, Niğde’de Türkiye’de Yeni Yıldız, Şırnak’ta İdil Haber, Van’da Prestij Haber, Şanlıurfa’da Urfanatik ve Mardin’de Kızıltepe’nin Sesi gazeteleri hakkındaki kapatma kararı ortadan kalkmış oldu.

TBMM Başkanlığı personeli 1 kişi için de görevine iade kararı alındı.

Yine 675 sayılı kararname ile yurtdışında Milli Eğitim Bakanlığı kanalıyla öğrenim gördüğü sırada öğrencilikle ilişiği kesilen 1 kişiye ise hakları iade edildi.

TSK’da “sil baştan” devam mı ediyor?

Bu arada 100 maddeden oluşan 681 sayılı KHK ise, OHAL ile birlikte ilk kararnamelerden itibaren yasal yapısı ciddi değişiklikler yaşayan Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Güvenlik Kurulu’na ilişkin değişiklikler içeriyor. Bu KHK’da, 211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İç Hizmet Kanunu başta olmak üzere Milli Savunma Bakanlığı da dahil Türkiye’nin askeri hayatına ilişkin düzenlemeler bulunuyor.

Askeri personele ilişkin yaş haddi, rütbe bekleme gibi konularda da değişiklikler olduğu görülüyor. Askeri eğitime ilişkin de değişiklikler de söz konusu.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG