Erişilebilirlik

“Öğretmenlerin %70’i Mesleği Bırakmayı Düşünüyor” 


Eğitim-Sen’in 4 bin 565 öğretmenin katılımıyla yaptığı ankette, öğretmenlerin yüzde 60’ı aldıkları maaşın yaptıkları işin karşılığı olmadığını belirtti. Öğretmenlerin yüzde 70’i, ekonomik koşulları daha iyi olan bir iş teklifi alırsa mesleği bırakacağını söyledi.

Eğitim-Sen, 4 bin 565 öğretmenin katılımıyla “Öğretmenlerin Ekonomik ve Mesleki Sorunlarına Bakış” konulu bir anket yaptı. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde açıklanan anketten çıkan bazı sonuçlar dikkat çekti.

Öğretmenler mesleği bırakmayı düşünüyor

Ankette öğretmenlere sorulan “Aldığınız maaşın yaptığınız işin karşılığı olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna öğretmenlerin yüzde 60’ı “Hiç karşılamıyor", yüzde 38’i “Kısmen karşılıyor” yanıtı verdi

“Ekonomik koşulları daha iyi olan bir iş teklifi alsanız, öğretmenlik mesleğini bırakmayı düşünür müydünüz?” sorusuna ise öğretmenlerin yüzde70’i “Evet” yanıtı verdi.

Öğretmenler kendilerini güvende hissetmiyor

“İşyerinizde kendinizi değerli hissediyor musunuz?” sorusuna öğretmenlerin yüzde 56’sı “Hayır” yanıtı verirken yüzde 44’ü “Evet” dedi.

“İşyerinde kendinizi güvende hissediyor musunuz?” sorusuna ankete katılan öğretmenlerin yüzde 70’i “Hayır” yanıtı verdi. Eğitim-Sen bunu “Oranın bu kadar yüksek çıkmasının temel nedeni, son yıllarda eğitim emekçilerine yönelik şiddetin belirgin şekilde artmış olmasıdır” cümlesiyle açıklıyor.

Pandemi döneminde eğitim

Ankette yer alan konulardan biri de pandemi döneminde eğitim oldu. “Pandemi koşullarında yüz yüze eğitime başlanması için okulunuzda yeterli hijyen koşullarının sağlandığını düşünüyor musunuz?" sorusuna katılımcıların yüzde 70’i “Hayır” yanıtı verdi. “Pandemi koşullarında okullarda ‘maske, mesafe, temizlik’ şartlarının hayata geçirildiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yaklaşık yüzde 69’u yine “Hayır” yanıtını verdi.

Öğretmenler bakanlığa güvenmiyor

Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 94,5’i “Millli Eğitim Bakanlığı’nın sorunları çözmek için ürettiği politikaların gerçekçi olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna “Hayır” yanıtı verdi.

“Öğretmen Günü kutlamalarını samimi bulmuyoruz”

Eğitim-Sen anketin sonuçlarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: ”Ülkemizde bir süredir yaşanan ekonomik kriz nedeniyle iş ve yaşam koşullarımız ciddi anlamda ağırlaşmıştır. Yıllardır dile getirdiğimiz temel taleplerimiz karşılanmamış ve yaşadığımız sorunlara kalıcı çözümler üretilmemiştir. Bu nedenle Eğitim Sen olarak, 12 Eylül darbecilerinin ilan ettiği '24 Kasım Öğretmenler Günü' ile sembolik değerini bulan ve öğretmeninin iradesini yok sayan, sesini duymayan, taleplerini görmezden gelenlerin yılda bir gün takvimde sırası geldiği için öğretmenler gününü kutlamasını samimi bulmuyoruz. Ailelerin çocuklarını hangi zorluklarla okula gönderdiklerini, çocuk ve gençlerimizi okul dışında ve içinde bekleyen tehlikeleri, eğitim sistemini kuşatan ırkçı-gerici kuşatmaya en yakından tanık olarak yaşadığımız sorunların sadece belirli günlerde hatırlanmamasını, yıllardır yaşadığımız sorunlara somut ve kalıcı çözümler üretilmesini istiyoruz."

XS
SM
MD
LG