Erişilebilirlik

Öğretmenlere 'Akıl Sağlığı Teşhisi' Dersi Veriliyor


Öğretmenlere 'Akıl Sağlığı Teşhisi' Dersi Veriliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Amerika'da özellikle okullarda düzenlenen silahlı şiddet olayları akıl sağlığı ve şiddet bağlantısını öne çıkarmıştı. Virginia eyaletinde sağlanan bir eğitimle öğretmenler öğrencilerinin zihin hastalıklarını tanımlama konusunda bilinçlendiriliyor

Newtown Connecticut’ta meydana okul saldırısının ardından Başkan Obama silahlı şiddetin azaltılması için önerilerini açıkladı. Saldırı bugüne kadarki en büyük okul saldırısının yaşandığı Virginia eyaletinde büyük yankı uyandırdı. Nisan 2007’de Virginia Tech Üniversitesi’ndeki saldırı, akıl sağlığı ve şiddet bağlantısını öne çıkarmıştı. Amerika’nın Sesi muhabiri Carla Babb bazı Virginia’lıların nasıl değişim yaratmaya çalıştıklarını gözlemledi.

Joe Samaha, Virginia Tech’deki saldırıyı duyduğunda endişelenmeye başlamıştı. Kızı Reema orada öğrenciydi: “Bir şeyler oluyor Reema’yı arayayım dedim.”

Ama Reema cevap vermemiş. Çünkü Reema ve 31 kişi o günkü saldırıda Seung-Hui Cho tarafından öldürüldü. Virginia Tech öğrencisi katliama, kendini öldürerek son noktayı koydu.

Profesör Lucinda Roy 2005 yılında Cho’ya ders vermiş: “Ömrümde duyduğum en yumuşak fısıltıyla konuşurdu. Örneğin ona nasıl olduğunu sorduğumda fısıldayarak ‘fena değilim’ derdi. Ama bazen bunu demesi 20 saniyesini alırdı.”

Roy’un bilmediği Cho’nun “seçici dilsizlik” adlı bir zihin hastalığına sahip olduğuydu. Bu onun bazı durumlarda konuşmasını engelliyordu. Yaşıtları onunla dalga geçiyordu.

Roy, Cho’nun yardım alması için uğraştığını ancak başarılı olamadığını söylüyor, “Danışmanlarımız şimdi bile çok meşgul. 1750 öğrenciye bir kişi düşüyor. Oran bu. Bu çok saçma.”

Virginia eyalet milletvekili Rob Krupicka böyle bir katliamın tekrarının olmaması için çalışıyor: “Bence öğretmenlere silah vereceğimize onları çalıştıkları okullarda zihin hastalıklarını tanımlamalarına yardımcı olan eğitimden geçirmeliyiz.”

Temsilci, eyalet parlamentosuna, öğretmenlere zihin sağlığıyla ilgili eğitim verilmesi için 2,5 milyon dolarlık bir fon ayrılması için önerge vermiş. Etkili sonuçlar veren programları araştırmaya başlamış.

Rob Krupicka, “Akıl Sağlığı Acil programı başarılı bir program olarak öne çıkıyordu” diyor.

Akıl Sağlığı Acil, 12 saatlik bir eğitimle, sıkça rastlanan zihin sorunlarıyla ilgili belirtileri ve riskleri öğretiyor.

Leslie Roberts eğitmenlerden biri. Dersin aynı zamanda zihin hastalıklarının yarattığı toplumsal damgalamayı ortadan kaldırmayı amaçladığını söylüyor: “Bu durumun iradeyle, ahlakla, bilinçli kararla ya da tembellikle ilgili olmadığını; beyin kimyasına dayandığını ve hastanın fiziksel ve biyokimyasal olarak yaşamak istedikleri şekilde yaşayamadıklarını anlatmaya çalışıyoruz.”

Bu çalışmada öğrenciler zihninde başka sesler duyan insanların başkalarıyla iletişim kurmasının ne kadar zor olduğunu öğreniyorlar. Sosyal hizmet çalışanı Tianja Grant derslerin, durumu acil olan insanları tanımlamasında yardımcı olduğunu söylüyor: “Herkes bundan yararlanabilir çünkü sonuç olarak bu toplumumuzu daha güvenli hale getiriyor.”

Joe Samaha eyaletin bu eğitimlere destek olmasının doğru bir adım olduğunu düşünüyor: “Ya şimdi ödeyeceksiniz ya sonra. Ne yazık ki ödemeyi çocuklarımızın hayatlarıyla yapıyoruz.”

Joe, akıl sağlığı farkındalığı için mücadele etmeye devam edeceğini söylüyor. Bu, kaybettiği kızının fark yaratması için bir fırsat.
XS
SM
MD
LG