Erişilebilirlik

İnsan Gücüyle Çalışan Helikopter Yapmak Mümkün mü?


İnsan Gücüyle Çalışan Helikopter Yapmak Mümkün mü?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00
Linki indirmek için

Amerikan Helikopter Birliği 1980’de insan gücüyle çalışan ilk helikopteri yapacak kişiye ödül vereceğini açıklamıştı. 250 bin dolarlık Sikorsky Ödülü, 60 saniye boyunca uçacak, üç metreye kadar yükselecek ve 10 metrekarelik bir alanın dışına çıkmayacak ilk helikoptere verilecekti. Ödülü 33 yıl boyunca alan olmadı

Maryland Üniversitesi’nden bir ekip, Sikorsky Ödülü’nü almaya kararlı gibi görünüyor.

William Staruk, üç yıl önce Maryland Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına başladığında başarması imkansız gibi görülen Gamera II projesini neredeyse hayata geçirmek üzere.

“Helikopterimiz 60 saniye boyunca uçtu ve uçuşların birinde 3 metre yüksekliğe ulaştı. Bunlar, Sikorsky Ödülü’nü almak için gereken üç kriterden ikisi. Şimdi bu iki başarıyı tek uçuşta sağlamak, daha yüksek irtifaya çıkmak ve helikopteri iyi kontrol etmek için çalışıyoruz.”

Projede 50 gönüllü çalışıyor. Mikro karbon bileşikleri, balza ağacı, sünger ve diğer hafif malzemelerle üretilen helikopterin pervaneleri diğer helikopterlerde olanların tersine aracın altında yer alıyor.

Proje yürütücüsü William Staruk, “Pervaneler yere yakın olduğundan döndürülmeleri için daha az enerji gerekiyor. Yükseliş sırasında pilotun işi zorlaşıyor” diyor.

Öğrenci Colin Gore gibi zayıf yapılı ama güçlü pilotlar, test uçuşu için en ideali.

Pilot, el ve ayaklarını kullanarak araçtaki kolu çeviriyor. Aracın içinden geçen ve pervaneye bağlı ip, makaraya sarılıyor. Pervaneler dönünce araç havalanıyor.

Gore: “Kriterlerden biri, aracın savrulmaması. Uçuşun kontrollü olması gerekiyor.”

Doktora öğrencisi Elizabeth Weiner, test uçuşu sırasında pilotu yönlendiriyor. Gamera II’nin birkaç hafta önceki performansı nedeniyle hayal kırıklığına uğrayan Weiner, hasar tespiti için William Staruk’ta buluşuyor.

Başarısızlıklara rağmen hem Staruk, hem de Weiner, projenin tatmin edici olduğu görüşünde: “Gerçek bir tasarımla deneme uçuşu yaptık. Bu gibi fırsatlar her zaman elinize geçmez. Bir helikopter yapmak, bunu uçurmak ve imkansızı başarmaya çalışmak çok eğlenceli.”

Havacılık ve uzay profesörü Inderjit Çopra, dört yıl önce ekibi, Sikorsky yarışmasına girmeleri için teşvik etmiş. Profesör Çopra, elde ettikleri başarı nedeniyle ekiple gurur duyuyor.

Gamera II ekibi, önümüzdeki iki ay içinde Sikorsky Ödülü’nü almak için bir girişimde daha bulunacak.
XS
SM
MD
LG