Erişilebilirlik

OECD Göç Raporu: 'Almanya Cazibesini Kaybetti'


OECD Göç Raporu: 'Almanya Cazibesini Kaybetti'

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD’nin yıllık göç raporu Türk işçisinin göç serüveninde 1960'lardan itibaren öne çıkan Almanya’nın cazibesini kaybettiğini ortaya çıkardı. Raporun Almanya’daki göçmenleri mercek altına alan ve 2009 yılının sayılarından yola çıkan bölümüne göre, Almanya’ya bir yıl içinde yaklaşık 198.000 göçmen geldi. Bu sayının 2008’e kıyasla yüzde 13 daha az olduğunu belgeleyen OECD raporuna göre, 50 yıla yakın bir süredir sürekli göç alan Almanya artık dışarıya göç veren bir ülke haline de geldi. 734 bin Almanın ülkeyi terk ettiği, Almanya’dan en çok göç alan ülkeler listesinde de İsviçre, ABD ve Avusturya’nın başta olduğu dikkati çekiyor. 40 bin Alman ya da Türk kökenli Alman vatandaşının göç ettiği Türkiye ise tercih edilen ülkeler arasında 9’ncu sırada bulunuyor.

Raporun dikkati çeken bir bölümü de Almanya’da kendi işyerlerini kuran göçmenlerle ilgili. Buna göre göçmenlerin açtığı işyeri sayısı son 20 yılda iki misli artarken, en az 750 bin kişiye de istihdam sahası açıldı. Almanya'da 75 bin Türk kökenli girişimci bulunuyor,
Türk girişimciler ülkede 350 bin kişiye iş imkanı sağlıyor.

Raporu değerlendiren uzmanlar Almanya’ya göçün azalması ve buradaki göçmenlerin sayısının düşmesinin, önümüzdeki yıllarda çalışan nüfus sayısının daha da azalmasına yol açacağını ve kalifiye eleman eksiğinin artacağını da belirtiyor. Federal Parlamento Yeşiller Partisi milletvekili Ekin Deligöz, siyasetin bu gelişmeye seyirci kaldığını öne sürüyor ve Almanya’yı kalifiye yabancılar için cazip kılan önlemlerin önemini vurguluyor.

OECD raporuna göre gelecekte az nitelikli iş gücüne de yoğun bir şekilde ihtiyaç duyulacak. Alman ekonomisinin en büyük sorunlarından biri, doğum oranlarındaki düşüklük ve yaşlanma nedeniyle kalifiye eleman eksikliği. Yüksek kalifiye iş gücüne talebi 300 bin olarak tanımlayan uzmanlar, eleman sıkıntısının neden olduğu yıllık zararı 30 milyar Euro olarak tanımlıyor.

XS
SM
MD
LG