Erişilebilirlik

OECD’den ‘Zengin-Yoksul Uçurumu’ Uyarısı


OECD’den ‘Zengin-Yoksul Uçurumu’ Uyarısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünyanın en büyük ekonomilerinde zengin ile yoksul arasındaki uçurumun derinleştiğine dikkat çekti. Raporda, zengin ve yoksul kesimler arasındaki uçurumun son 30 yılın en vahim seviyesine ulaştığı belirtilerek, en zengin kesimin en yoksul kesimden yaklaşık 10 kat daha fazla kazandığı tespit edildi. Aynı uyarı, Mayıs ayında yayınladığı rapor aracılığıyla, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) da gelmişti.

Merkezi Paris’te bulunan OECD’nin, Salı günü yayınlanan Aralık ayı raporunda, OECD’ye bağlı 34 ülkenin, aralarında Amerika, AB ülkeleri, Avusturalya ve Japonya’nın yanısıra, Meksika, Şili ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin de bulunduğu zengin yüzde 10’luk kesimin, en yoksul yüzde 10’luk kesimden yüzde 9.5 kat daha fazla kazandığı belirtildi. Bu rakamın 1980’lerde yüzde 7 civarında olduğu kaydedildi.

Yüzde 40 yoksulluk sınırında

Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Avrupa'nın en büyük ekonomilerini kapsayan OECD’nin raporunda, büyük servet eşitsizliğinin, ekonomik büyüme üzerinde "negatif ve istatistiksel olarak” anlamlı bir etkisi olduğu da vurgulandı. Ayrıca rapora göre, toplumların yüzde 40’ını oluşturan "alt orta sınıfın ve yoksul hanerlerin, toplumun geri kalan kesimleri ile aralarındaki uçurum da arttı. Raporda hükümetlerin bu yüzde 40’lık dilime daha fazla yardım etmek için yeni vergi ve transfer politikalarını gündeme koyması önerildi. OECD bu planın iyi hazırlanması durumunda, büyümenin önünde engel oluşturmayacağını da vurguladı.

Rapora göre, en çok Amerika, Finlandiya, İsrail, İsveç ve Yeni Zelanda’da eşitsizlik arttı.Bu oran Almanya’da biraz daha düşük bir oranda seyretti. Fransa, Belçika ve Hollanda’da düşük oranda eşitsizlik yaşandı. Türkiye ve Yunanistan’da ise zaten çok yüksek seviyede olan eşitsizlik rakamı geriledi.

Son 20 yılda artan eşitsizlik, Meksika ve Yeni Zelanda’daki büyüme rakamlarını yüzde 10, İngiltere, İtalya ve Amerka’da da 6 ila 9 puan arasında geriye çekti. OECD’ye göre, Fransa, İspanya ve İrlanda’da kriz öncesi yaşanan görece daha eşitlikçi durum kişi başına düşen milli gelirin artmasını sağlıyordu.

Eşitsizlik en çok çocukları vurdu

Raporda, gelir eşitsizliğinin en çok yoksul çocukları vurduğu, bu çocukların eğitim fırsatları, sosyal hareketlilik ve becerilerinin gelişimi için, toplumun diğer kesimlerine tanınan koşullardan eşit yararlanamadığı da belirtildi. OECD, eğitim eşitsizliğinin azaltılması için, dünyanın önde gelen ekonomilerinin eğitime daha fazla yatırım yapması, buna ek olarak varlıklı ülkelerin vergi ve diğer transferler yoluyla serveti yeniden dağıtması gerektiğinin altı çizildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG