Erişilebilirlik

ODTÜ'de Yol Tartışması Nasıl Bitecek?


İstanbul-Taksim'deki Gezi Parkı süreci ardından Ankara'da eylemleri tetikleyen Orta Doğu Teknik Üniversitesi arazisi içinden yol geçirilmesi projesinde, yeni bir aşamaya geçildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ODTÜ arazisinden yol geçişini sağlayacak imar planını onayladıklarını açıkladı. Ancak ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Gökmen, Büyükşehir Belediyesi'nin yol projesine karşı hukuk mücadelesini sürdüreceklerini söyledi.

Gezi Parkı sürecine benzer 'ağaç' odaklı tartışmalar ve eylemler, Ağustos ayından buyana Ankara'da Orta Doğu Teknik Üniversitesi arazisi nedeniyle yaşanıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce ODTÜ arazisi içinden yol geçirilmesi amacıyla ağaç sökümü işlemlerine başlanması üzerine öğrenciler çadır kurarak uzun süre ağaç nöbeti tuttu. ODTÜ Rektörlüğü ise, Büyükşehir Belediyesi ile hükümet nezdinde girişimlerde bulunarak uzlaşma arayışına girişti. Bu dönemde, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ'nün tümüyle imarsız bir yapılaşma örneği olduğu iddiasını ortaya attı. Bunun üzerine, ODTÜ yönetimi, bugüne dek kazanılmış hukuki dava dosyalarıyla Gökçek'in iddialarını çürüttü. Bu gelişmeler üzerine devreye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı girdi. Nasıl bir çözüm bulunacağı merakla beklenirken Bakan Erdoğan Bayraktar'ın önce Twitter aracılığıyla ODTÜ planını onayladıklarını açıklaması dikkat çekti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar'ın açıklaması, ODTÜ arazisinden iki ayrı yol geçişi söz konusu olduğu bilgisiyle 'Nasıl bir imar planı onaylandı?' sorusunu gündeme taşıdı. ODTÜ'deki ağaçları korumak üzere eylemler yürüten öğrencilere sahip çıkan akademisyenlerden ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Gökmen, son tabloyu Amerika'nın Sesi'ne değerlendirdi.

Gökmen, 1990'lı yıllarda Anadolu Bulvarı'nı, Eskişehir Yolu üzerinden Konya Yolu'na bağlayacak bir yol güzergahı belirlendiğini anımsattı. ODTÜ'nün nazım imar planındaki bu güzergahla ilgili resmi itirazda bulunduğunu kaydeden Gökmen, ancak ODTÜ'nün 1/1000'lik imar planının onaylanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşma yoluna gidildiğini söyledi. Dolayısıyla ODTÜ'nün bu yol güzergahına izin verdiğini belirten Gökmen, ancak Ağustos ayında eylem sürecini başlatan asıl tartışma konusunun, Eskişehir Yolu'na paralel gitmesi öngörülen ve ODTÜ arazisini ortadan ikiye bölecek diğer yol projesi olduğunu anlattı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bu ikinci yol projesi içinse ODTÜ Rektörlüğü'nün üniversite arazisinin doğal sit alanı özelliğini bozmayacak şekilde 'tünel' olarak geçirilmesini teklif ettiğini söyleyen Gökmen, "Bakanlıkça onaylanan plan çerçevesinde biz şimdi bu yolun tünel biçiminde ODTÜ'den geçirilmesini bekliyoruz" dedi.

Gözler yargıya çevrildi

ODTÜ yönetimince uzlaşma formülü bulunmuş gibi görünse de Ankara halkı yararına bir yol projesinin söz konusu olmadığını savunan Profesör Gökmen, "Bir taraftan 4-4 sekiz şeritli bir yol için 5 bin ağaç kesilmesindeki yanlışlık anlaşılmış oldu. Ama şimdi nasıl bir yol olacağı konusunda endişelerimiz sürüyor" diye konuştu. O bölgedeki Çiğdem ve Yüzüncüyıl mahalleri sakinlerinin de yol projesine karşı çıktığını anımsatan Gökmen, "Ben bu bölgede ikamet ediyorum. Mahalleliler olarak da davacıyız. Bu konuda hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

ODTÜ Rektörlüğü ise, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca onaylanan imar planıyla ilgili resmi bir açıklama yapmak için kendilerine resmi plan örneğinin iletilmesini bekliyor. Gökmen'in verdiği bilgiler çerçevesinde, şimdi gözler Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin 'yürütmeyi durdurma' yönünde bir karar verip vermeyeceğine çevrilmiş durumda. Bu arada ODTÜ öğrencileri, adeta tetikte, yasal süreçteki gelişmeleri izliyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:26 0:00
Linki indirmek için
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG