Erişilebilirlik

Odesa'daki Yangınla İlgili Spekülasyonlar


Odesa'daki Yangınla İlgili Spekülasyonlar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

Ukrayna hükümeti, Odesa’da ele geçirdikleri binada çıkan yangında ölen 32 Rusya yanlısı eylemcinin, alevler ya da dumandan değil, kloroform zehirlenmesinden ölmüş olabileceğini açıkladı. Açıklama, 2 Mayıs’taki olayla ilgili spekülasyonları alevlendirdi

Kulikovo Meydanı’ndaki sendika binası, yangının izlerini taşıyor. Rusya yanlısı protestocuların çektiği bayrak, yarıya indirilmiş Ukrayna bayrağının arkasında, çatıda dalgalanmaya devam ediyor.

İçerde Rus yanlısı protestocuların kurduğu barikatlar yüzünden yayılan yangının ne kadar büyük olduğu hemen anlaşılıyor. Ölenlerin fotoğrafları, bazılarının yangından korunmadıklarını, kaçmaya çalışmadıklarını gösteriyor.

Yangın bazı odalara yayılmamış, bazı çıkışları etkilememiş.

Ukrayna İçişleri Bakan Vekili, protestocuların kloroform zehirlenmesinden ölmüş olabileceklerini, soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un tepkisiyse çok şiddetli oldu. Lavrov, Ukraynalı yetkilileri, yabancı paralı askerlerin olaya karıştığını örtbas etmek için yalan söylemekle suçladı.

Odesa Vali Yardımcısı Zoya Kazanzhy, işlerine müdahale edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi:

”Son derece olumsuz görüşlere sahibim. Siyasi koşullar ve üst düzey Rus yetkililerin tavırları, yakın gelecekte iki dost ülke olmamızı imkansız hale getiriyor.”

Gazeteci Oksana Butuk, Odesa’daki Rusya yanlısı eylemciler arasında bile Rusya’nın yaklaşımının tepki uyandıracağı görüşündeL:

”Kulikovo Meydanı’nda toplanmaya devam edenler, istedikleri için meydana gittiklerini, bunun Rusya’yla ilgisi olmadığını söylüyor. Rusya müdahale etmek istediğindeyse halk saldırganlaşıyor çünkü Rusya hep müdahale etmediği açıklaması yapıp duruyor.”

Kulikovo Meydanı’ndaki binada ölenlere saygı için buraya geldiğini söyleyenler, duygu yüklü. Ancak ülkenin doğusundaki bazı eylemcilerden farklı olarak Ukrayna’dan ayrılma konusunu gündeme getirmiyorlar.

Marina Perelman: ”Kimse Ukrayna’yı medyada çıkan haberlerde, özellikle de ulusal basında görüldüğü gibi bölmeye kalkışmamalı. Odesa, Ukrayna’dan ayrılmayı hiçbir zaman istemedi.”

Kloroform zehirlenmesi iddiası yetkililere karşı öfkeyi körüklese de Vali Yardımcısı Kazanzhy’ye göre daha fazla şiddet beklenmiyor:

”En önemlisi ne olduğu konusunda gerçeğin ortaya çıkması çünkü Odesa halkını barıştırmasa bile sakinleştirecek tek yol budur. Gerçekler her zaman insanları sakinleştirir.”

Zoya Kazanzhy, yerel hükümet yetkilileriyle birlikte 2 Mayıs’ta yaşanan kabusun yeniden yaşanmaması umuduyla soruşturmayı tamamlamaya odaklandıklarını söylüyor.
XS
SM
MD
LG