Erişilebilirlik

Öcalan Nevruz'da Tarihi Çağrı Yapacak


BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş (ortada) İstanbul'da geleneksel Nevruz ateşini yakarken
İmralı’yı ziyaret eden BDP heyeti hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 21 Mart Nevruz kutlamalarında tarihi bir çağrı yapacağını açıkladı.

Ziyaret sonrası heyet tarafından okunan mesajında Öcalan, “Bu çağrı çözümün askeri, siyasi ve tüm ayaklarına ilişkin doyurucu bilgiler içerecektir. Silah meselesini de hızla ve zaman kaybetmeden, bir tek can dahi yitirilmeden çözmek istiyorum.” dedi.

Öcalan, mesajında geri çekilmenin ve diğer adımların hızla gerçekleşmesi için TBMM ve siyasi partilerin göstereceği desteği çok değerli bulduğunu da belirtti. PKK lideri yine mesajında mevcut çözüm sürecinin olumlu anlamda ilerleyerek devam etiğini de vurguladı.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve ve BDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder’den oluşan heyet İmralı ziyareti sonrası sonrası düzenlediği basın toplantısında sadece Öcalan’ın mesajını okumakla yetindi, gazetecilerinin sorularını yanıtsız bıraktı.

Bu arada Adalet Bakanı Sadullah Ergin Milliyet gazetesine verdiği demeçte PKK militanlarının kuzey Irak’taki üslerine çekilmesi sürecinin 2013 sonuna kadar tamamlanmasını beklediğini söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG