Erişilebilirlik

25 Ocak Amerikan Basınından Özetler


25 Ocak Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:20 0:00

New York Times, biri Başkan Trump'ın sınır duvarı ödeneğini içeren, diğeriyse ödeneği kapsam dışı bırakan iki ayrı tasarının dün Senato'da yeterli oy alamamasının, Kongre üyelerinin hükümeti bir an önce açmak için uzlaşıya varma çabalarını hızlandırdığını yazıyor. Gazete, her iki tasarının da Senato'dan geçmesi için gereken 60 oyu alamadığını bildiriyor. Habere göre dün Senato'da sergilenen tablo, Trump'ın duvar inşasını içeren tasarının Senato'daki Cumhuriyetçiler'den daha az destek gördüğünü ortaya koydu. Demokrat Parti'nin duvar ödeneğini içermeyen tasarısı, altı Cumhuriyetçi senatörden destek gördü. Öte yandan oylamalardan önce Başkan Yardımcısı Mike Pence'le öğle yemeğinde bir araya gelen bazı Cumhuriyetçi senatörlerin, hükümetin kapalı kaldığı sürenin uzamasından ötürü memnuniyetsizliklerini dile getirdikleri, hatta yemek sırasında ortamın ara ara gerginleştiği bildiriliyor. Son kamuoyu yoklamalarıysa hükümetin hala açılamamış olmasının Trump ve yönetimine darbe vurmaya başladığını gösteriyor. Seçim kampanyası sırasında sık sık ülkedeki ”unutulmuş insanları” düşündüğünü dile getiren Trump ve ekibinin maaş alamayan devlet memurlarının yaşadıkları zorlukları anlamakta güçlük çekmeleriyse Trump Yönetimi'nin imajına zarar veriyor. Ticaret Bakanı milyarder Wilbur Ross, Trump'ın baş ekonomi danışmanı Larry Kudlow ve gelini Lara Trump'ın geçim sıkıntısı çeken devlet memurlarına yönelik duyarsız sözleriyse büyük tepki topladı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un devlet memurlarının gıda bankalarından yardım almak için sıraya girmek zorunda kalmalarına anlam veremediğini söylemesi üzerine, “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler tavrı mı oluyor bu şimdi?” şeklinde tepki gösterdi.

New York Times bugün ayrıca hükümetin uzun süredir kapalı olması nedeniyle özel sektörde daha çok gelir elde edebilecekken emeklilik ve sağlık sigortası garantisi olan, istikrarlı ve itibarlı olduğu için devlet memurluğunu tercih eden yüksek eğitimli, kalifiye kişilerin önlerindeki seçenekleri bir daha gözden geçirmeye başladığını yazıyor. Habere göre örneğin Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ve Federal Acil Durum Dairesi FEMA gibi kurumlarda bilimadamı olarak çalışan devlet memurları, şimdiye kadar özel sektördeki fırsatları “kamu hizmeti vermek” için geri çeviriyordu. Ancak hükümetin rekor süredir kapalı olması ve krizin hala çözülememesi, uzun yıllardır ödenek kesintileri ve bütçe sıkıntısı çeken, maaş artışı alamayan ve hatta Trump tarafından ”bataklık yaratıkları” yakıştırması yapılan devlet memurlarının hükümete olan güvenini daha da sarstı. Gazete, hükümet açıldıktan sonra bile bu güveni yeniden inşa etmenin zor olacağını, salgın hastalıklarla mücadelenin yollarını arayan, uzay aracı tasarımı yapan, gıda güvenliğini sağlayan kalifiye devlet memurlarının hakettikleri gibi muamele görmek için başka seçeneklere yönelecekleri öngörüsünde bulunuyor.

Washington Post ise Amerika ve Venezuela arasındaki gerginliğin tırmandığını bildiriyor. Gazete, Venezuela Devlet Başkanı'nın tüm Amerikalı personelin 72 saat içinde ülkeyi terk etmesi talimatı karşısında Trump Yönetimi'nin bazı büyükelçilik çalışanlarını tahliye etmeye başladığını, ancak kimilerinin Venezuela'da kalmaya devam edeceğini bildiriyor. Habere göre bazı Amerikalı yetkililer, Maduro'nun talimatına uymayan Trump Yönetimi'nin Amerikan Büyükelçiliği çalışanlarını ”piyon” olarak kullandığı ve bu kişilerin hayatlarının tehlikeye atıldığı kaygısı yaşıyor. Uzmanlar, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Maduro'nun talimatına uymayı reddetmesinin, Dışişleri Bakanlığı tarihinde bir ilk olduğu görüşünde. Amerikan Diplomasi Akademisi Başkanı Ronald Neumann, “Bağımsız bir ülkenin tahliye emrinin reddedildiği bir başka vaka daha hatırlamıyorum” dedi. Öte yandan Rusya'nın Amerika'nın Venezuela'ya yönelik müdahalelerini durdurma talebi, gerginliği arttırdı. Rusya ve Çin, milyarlarca dolarlık kredi ve enerji anlaşmalarıyla Venezuela'yı uzun yıllardır ayakta tutuyor. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise Washington'daki büyükelçilikte görevli tüm Venezuelalı personeli geri çağıracağını duyurdu ve “Anayasaya aykırı bir darbe hükümeti kurulmasını dayatan, Donald Trump'tır. Bu büyük bir kışkırtmadır” dedi. Habere göre Venezuela'daki durumu “Şiddeti dış güçler tarafından arttırılan siyasi iç kriz” şeklinde tanımlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'se dün Maduro'yu arayarak destek verdi. Gazete, Venezuela'daki krizin kısa süre içinde küresel bir mesele haline gelmesinin, ülkenin stratejik öneminden kaynaklandığı yorumunda bulunuyor. Rusya, son yirmi yıldır, dünyanın en zengin petrol yataklarına sahip olan Venezuela'da nüfuz oluşturmaya çalışıyor.

XS
SM
MD
LG