Erişilebilirlik

18 Ocak Amerikan Basınından Özetler


18 Ocak Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

New York Times, Boko Haram militanlarını aramakla görevli Nijerya’ya ait bir savaş uçağının yanlışlıkla militanlardan kaçanların kaldığı kampı bombalaması haberini ana sayfasına taşımış. Habere ilişkin fotoğraf da paylaşan gazete, Çad sınırında Nijerya Hükümeti’nin işlettiği kampta Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü verilerine göre 52 kişinin öldüğünü, 200 kişinin yaralandığını bildiriyor.

New York Times bugün ayrıca Başkan Obama’nın casusluk suçundan hüküm giyen ve 35 yıl hapis cezasına çarptırılan eski ordu istihbarat analisti Chelsea Manning’i affettiği haberini de ana sayfada veriyor. Gazete, Wikileaks’e gizli belge sızdıran Manning’in aldığı 35 yıllık hapis cezasının, Amerikan tarihinde daha önce benzer suçlar işleyenlerin aldığı bir ila iki yıllık hapis cezalarına kıyasla çok ağır olduğunu vurguluyor. Manning’le ilgili en önemli ayrıntılardan biri, Manning’in hüküm giydikten sonra cinsiyet değiştirme sürecine girmesi. Habere göre Amerikan Ordusu, eski adı Bradley olan Manning’in hapiste hormon tedavisi almasını ve hafif makyaj yapmasını kabul etti. Ancak güvenlik kaygıları gerekçe gösterilerek Manning’in saçlarını uzatmasına izin verilmiyor. Cinsiyet değiştirme ameliyatı olmak isteyen Manning’in cerrahlarla görüşmesine de henüz izin verilmedi.

Boston Globe ise Cuma günü yapılacak başkanlık yemin töreniyle ilgili tartışmalara yer veriyor. Gazete, Trump’ın yemin töreninin ve resm-i geçidin geçmiştekilere oranla çok daha sönük geçeceğini yazıyor. Habere göre bu yıl daha kısa sürecek resm-i geçitte ilk kez Amerika’nın kuzeydoğusundaki New England bölgesi temsil edilmeyecek. Trump’ın yemin töreni etkinliklerinin Obama’nın yemin törenlerine kıyasla çok daha dar çeşitlilik sergileyeceği de gazetenin yer verdiği ayrıntılar arasında.

Boston Globe ayrıca Trump’ın eğitim bakanı adayı Betsy DeVos’un Kongre’deki onay oturumuyla ilgili haberi de ana sayfada veriyor. Habere göre daha önce hiçbir kamu görevinde bulunmayan ve Demokrat Partililer tarafından son derece deneyimsiz olarak nitelendirilen DeVos’a yönelik en büyük eleştirilerden biri, kamusal eğitime karşı olması. Oturumda DeVos’a en çok yüklenen senatörlerin Elizabeth Warren ve Bernie Sanders olması ise dikkat çekiyor. Habere göre her iki senatör de varlıklı bir aileden gelen DeVos’un özel okullara ve Cumhuriyetçi Parti’ye yüz milyonlarca dolar tutarında bağış yapmasını eleştirdi. Gazete, Bernie Sanders’ın “Aileniz Cumhuriyetçi Parti’ye bu bağışları yapmamış olsa bugün burada olur muydunuz?” sorusunun, Trump’ın aday gösterdiği andan bu yana DeVos hakkında Washington’da herkesin kafasını kurcalayan sorulardan biri olduğunu yazıyor.

Wall Street Journal ise Trump’ın Pazartesi günü doların değerini çok yüksek bulduğu açıklamasından sonra Amerikan para biriminin değerinin düşüşe geçtiğini yazıyor. Gazeteye göre Trump’ın doların zayıf olmasını tercih ettiğini söylemesi, on yıllardır süregelen geleneklerden kopuşun göstergelerinden biri. Amerika’daki partiler üstü gelenekler, başkanların dolar hakkında görüş bildirme işini Maliye Bakanlığı’na bırakması şeklinde. Gazete ayrıca yatırımcıların Trump Yönetimi’nin sürpriz yapma becerisine ilişkin kaygılarının da arttığını bildiriyor.

XS
SM
MD
LG