Erişilebilirlik

10 Ocak Amerikan Basınından Özetler


10 Ocak Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

Chicago Tribune, Başkan Obama’nın bu akşam yapacağı veda konuşmasıyla ilgili haberi ”Obama dönemi kapanıyor, son konuşma geleceğe bakacak” başlığıyla veriyor. Gazete, Obama’nın bu akşam memleketi Chicago’da yapacağı konuşmanın bir zafer konuşmasından çok, yeni nesil liderlere bir sesleniş olacağı öngörüsünde bulunuyor. Habere göre Obama’nın siyasi kariyerine Chicago’da başlaması, başkan olarak yapacağı son konuşmanın mekanının Chicago olması için yeterli gerekçe sayılıyor. Obama, Chicago Tribune’e göre bu son konuşmayı, Amerikan demokrasisini korumaları ve siyasi sürece katılmaları için kamuoyuna çağrıda bulunma fırsatı olarak değerlendirecek. Gazete ayrıca Obama’nın konuşmalarını kaleme alan 36 yaşındaki yazar Cody Keenan’ın doğma büyüme Chicagolu olduğunu hatırlatıyor.

New York Times’ın ana sayfasında ise geçtiğimiz haftasonu girişilen terör saldırısında öldürülen dört İsrail askerinin cenaze töreninde çekilen fotoğraf göze çarpıyor. Gazetede öne çıkan haberlerden biri ise Donald Trump’ın damadı Jared Kurshner’ın Beyaz Saray’da üst düzey danışmanlık görevine getirileceğiyle ilgili. 2009’da Trump’ın kızı Ivanka’yla evlenen 35 yaşındaki Kushner’ın Trump’a diğer danışmanlarından çok daha yakın olduğu biliniyor. Gazete, Trump’ın ülkeyi New Yorklu bir emlak devinin tarzıyla yöneteceğini, aile en zirvede yer alırken diğer herkesin, her ne kadar güvenilir olurlarsa olsunlar, biraz aşağıda yer alacağını yazmış. Kushner’ın Beyaz Saray’da göreve başlamadan önce bazı varlıklarını satacağı, iş bağlantılarını sonlandıracağı bildiriliyor. Gazete, yumuşak başlı ve sakin bir havası olan Kushner’ın etrafına bağırıp çağırmasıyla, öfke patlamalarıyla tanınan kayınpederi üzerinde son derece yatıştırıcı bir etki yapmasının beklendiğini yazıyor.

Los Angeles Times ise ana sayfasında son altı yıldır çok ciddi bir kuraklıkla karşı karşıya olan California eyaletini etkisi altına alan kar ve fırtınaya yer vermiş. Gazete, son kar fırtınasının, eyaletin giderek azalan su rezervlerine çok büyük katkıda bulunacağını yazıyor. Eyaletin yüksek rakımlı bölgelerine ve Sierra Nevada sıradağlarına en az 85 santimetre kar düşmesi bekleniyor. Son günlerdeki şiddetli yağış ise California’da birçok bölgede sel felaketine neden oldu. Gazete, ünlü Yosemite Ulusal Parkı’nın geçici süreliğine ziyarete kapatıldığını, 1881 yılında içi oyularak tünel haline getirilen ve zamanında içinde otomobiller geçen 2000 yaşındaki bir sekoya ağacının aşırı yağışlara dayanamayacak devrildiğini de bildiriyor.

XS
SM
MD
LG