Erişilebilirlik

Obezite Kaynaklı Kanserler Kaygı Yaratıyor


Obezite Kaynaklı Kanserler Kaygı Yaratıyor

Yeni bir rapor obezitenin tetiklediği pankreas, böbrek ve meme kanseri vakalarında artış olduğunu ortaya koydu.

Amerikan Kanser Derneği, yıllık raporunda kanser ölümlerinin azaldığını açıkladı. Ancak aynı rapor, obezitenin tetiklediği pankreas, böbrek ve meme kanseri vakalarında artış olduğunu ortaya koydu.

2011’de adı başkan aday adayları arasında geçen Herman Cain’e, altı yıl önce kolon kanseri teşhisi konuldu. Kanser karaciğere yayıldığından, doktorları, Cain’in %30 oranında yaşama şansı olduğunu söyledi. Ancak Cain, ameliyat ve kemoterapi sonrasında iyileşti. Amerikan Kanser Derneği’nin yıllık raporu, kanserden ölümlerin azaldığını gösteriyor. 2004 ile 2008 arasında kanserden ölen erkeklerin oranı %2 düştü. Kadınlarda ise bu oran %1.5 oldu.

1990 ile 2008 arasındaki dönemde ise, kanserden ölümler erkeklerde, %23, kadınlarda %15 oranında düştü. Ancak doktorlar, pankreas, meme ve böbrek kanseri vakalarında artış belirledi. Obezite, ikinci tip diyabetin yanısıra bu tür kanserlerde en belirgin risk faktörü olarak biliniyor.

Harvard Tıp Fakültesi’nden Doktor Dariuş Muzafferyan, beslenme alışkanlıkları ile kronik hastalıklar arasındaki ilişkiyi araştırıyor. “Beslenme alışkanlıklarının yol açtığı sonuçlar gözardı edilemeyecek kadar önemli,” diyen Doktor Muzafferyan, sigara bağımlılığından kurtulan Amerika’nın, obeziteden de kurtulabileceğine inanıyor. Dr. Muzafferyan, “Sigarayı bırakma konusuna çok başarılı olduk. Kırk yıl önce, sigara tiryakilerinin oranı %55 iken bugün bu rakam %25,” diye konuşuyor.

Yarım asırdır, Amerikan hükümeti sigara alışkanlığını kırmak için bir dizi program uyguladı. Sigaraya yüksek vergi, eğitim kampanyaları, 18 yaşından küçüklere satış yasağı bu uygulamalardan bazılarıydı. Kanser Derneği’nin son raporu, bu uygulamaların işe yaradığını, akciğer kanserlerinden ölümün %40 oranında azaldığını gösteriyor.

Kamu sağlığı uzmanlarının obeziteyi yenmek için sigara karşıtı uygulamaları örnek almasını isteyen Doktor Muzafferyan,“Bu tür kampanyalar bir-iki yıl içinde olumlu sonuç vermez, ama 10-20 yılda kesin sonuç alınır. Herkesin obezitenin, kamu sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz etkileri anlaması gerekiyor ki, bu konuda ciddi değişikliklere gidelim,” diyor. Doktor Muzafferyan, bu bilinç oluşturulursa, obeziteye bağlı ölümlerin azalacağına inanıyor.


XS
SM
MD
LG