Erişilebilirlik

Obezite İnsanlar Gibi Hayvanlarda da Yaygınlaşıyor


Obezite İnsanlar Gibi Hayvanlarda da Yaygınlaşıyor

İnsanlar gibi hayvanlar da şişmanlıyor. İngiltere’de yayınlanan bir tıp dergisinde çıkan raporda hayvanlarda da şişmanlık oranının arttığı bildiriliyor. Raporu yazan uzman, Alabama Üniversitesi’nden David Allison. Aşırı miktarda yağlı gıda tüketmenin ve çok az egzersiz yapmanın şişmanlığa yol açtığı bilinen bir gerçek. Ancak Profesör Allison ve ekibi şişmanlığın başka nedenleri de olduğu sonucuna varmış.

Uzmanlar araştırma kapsamında 20 binden fazla hayvanın beden ağırlığındaki değişimi inceledi. İncelenen hayvanlar Kuzey Amerika’daki sekiz farklı hayvan türünün 24 ayrı grubuna ait. İncelenen her hayvan kendi türü için orta yaşın başlarındaydı. Araştırmada David Allison’la birlikte çalışan Yann Klimentidis, son 60 yılda en az iki kez beden ağırlığı ölçülen hayvanları araştırma kapsamına aldıklarını söylüyor. En az bir ölçüm, 20‘nci yüzyılın ikinci yarısında yapılmış. Tek istisnaysa laboratuarlarda kullanılmayan fareler. Bu farelerin beden ağırlığı 1948 yılında ölçülmüş.

Çalışmada araştırma merkezlerindeki büyük hayvanlardan Maryland eyaletinin Baltimore kentinde sokaklarda gezen farelere kadar çok farklı hayvan türlerine yer veriliyor. Bütün hayvanların ortalama beden ağırlığında 10 yıllık zaman dilimleri içinde büyük artış olduğu görülmüş. Örneğin hayvanat bahçelerindeki şempanzelerin beden ağırlığının her on yılda yüzde 33 oranında arttığı gözleniyor. Laboratuvarlarda kullanılan bir maymun türü olan marmosetlerin beden ağırlığı 10 yıl içinde yüzde 9, laboratuvar farelerinin yüzde 10, laboratuvar sıçanlarınınsa yüzde 3 oranında artış göstermiş.

Araştırma ayrıca evcil hayvanların daha çok şişmanladığını ortaya koyuyor. Ev kedilerinin her on yılda ortalama yüzde 10 oranında şişmanladığı, evcil köpeklerin beden ağırlığınınsa yüzde 3 oranında arttığı kaydediliyor.

Araştırmada hayvanlardaki kilo artışına AD36 adlı bir virüsün yol açabileceği de bildiriliyor. Bu virüsün yetişkin insanlarda görülen obeziteyle ilişkisi olduğu saplanmıştı. Uzmanlar karanlık ve aydınlık ortamlarda geçirilen zamandaki değişimlerin de beslenme alışkanlıklarını etkilediğini söylüyor.

David Allison daha önce yapılan araştırmaların hayvanların şişmanlamasında, aydınlıkta geçirilen zamanın etkili olabileceğini ortaya koyduğunu söylüyor. Örneğin Kuzey Kutbu’na yakın bölgelerde yaşayan bir kemirgen türünün beden ağırlığı yılın farklı zamanlarında değişiklikler gösteriyor.

David Allison, ”Güneş ışığı miktarının çok büyük değişim gösterdiği Kutup bölgesinde yaşayan bir kemirgen türünün yılın farklı zamanlarında çok fazla kilo alıp verdiğini biliyoruz. Bu durum bu hayvanlar için doğal. Bizim beyinlerimiz de ışık miktarına karşı oldukça hassas. Bu durum beden ağırlığını etkiliyor” diyor.

David Allison’a göre hava sıcaklığındaki değişimler, hem insanların hem de hayvanların beden ağırlığını etkiliyor. Soğuk havada bedenimiz ısınmak için daha çok enerji tüketiyor. Sıcaktaysa serinlemek için tüketilen enerji miktarı daha az.

Uzman bu durumu şöyle açıklıyor: ”Bütün diğer koşulların eşit olduğunu düşünelim. İnsanlar, fareler ya da köpekler gibi sıcakkanlı yaratıkları soğuk ortamlara koyduğunuzda beden sıcaklıklarını korumak için daha fazla enerji harcayacaklardır. Bu nedenle soğuk bir ortamda bulunmak enerji harcamasını arttırır. Aynı miktarda besin tüketmeye devam ederseniz beden ağırlığınız azalacaktır. Sıcak ortamda bulunmaksa bedenimizin harcadığı enerji miktarını azaltır. Aynı miktarda gıda tüketmek beden ağırlığının artmasına yol açar.”

Yann Klimentidis hayvanların şişmanlamasına yol açan nedenleri bilmenin insanlarda şişmanlık sorununu inceleyen araştırmacılara yardımcı olabileceğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG