Erişilebilirlik

'Obezlerin Hafızaları Daha Zayıf'


Cambridge Üniversitesi uzmanlarının Deneysel Psikoloji adlı bilimsel dergide yayınladıkları makalede, yüksek beden kitle endeksinin epizodik yani olaysal bellek testlerinde düşük performans göstermekle bağlantılı olabileceği belirtildi.

Uzmanlar, araştırma küçük çaplı olsa da diğer çalışmaların da kilonun beyin yapısını ve özellikle karar verme ve problem çözme gibi zihinsel görevleri yerine getirme becerisini etkilediğini söylüyor.

Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre Amerikalıların yüzde 35’i obez. Amerikan nüfusunun üçte ikisiyse ya obez ya da şişman. Bu oranların giderek artması bekleniyor.

Araştırmaya katkıda bulunan uzmanlardan Lucy Cheke, ”Obezitenin artmasıyla beslenme alışkanlıklarını düzene sokma ve tüketim dürtüsünü anlamaya çalışma da giderek önem kazanmaya başladı. Açlık ve tokluk hissi, bir noktaya kadar vücudumuzdaki hormon dengesi tarafından düzenleniyor. Ancak psikolojik etkenler de yemek yeme alışkanlıkları üzerinde rol oynuyor. Yemek yeme eylemi üzerinde bunun etkisi var. Dikkatimizin dağıldığı zamanlarda, örneğin televizyon izlerken ya da çalışırken daha çok yiyoruz. Ya da üzüntülüyken kendimizi iyi hissetmek için yemeğe sarılıyoruz” şeklinde konuşuyor.

Uzmanlar ayrıca anısal belleğin, ya da bir başka deyişle kısa süre önce meydana gelen bir olayı hatırlamanın bir başka önemli etken olduğu görüşünde.

Lucy Cheke, ”Örneğin yediğiniz öğlen yemeğini ne kadar ayrıntılı hatırladığınızın kendinizi ne derece aç hissettiğiniz üzerinde etkisi vardır. Buna dair anınız, günün ilerleyen saatlerinde çikolata yiyip yemeyeceğinizi belirler” diyor.

Uzmanlar araştırma kapsamında farklı kitle beden endeksine sahip 18 ila 35 yaş arasındaki 50 katılımcıya anısal belleklerini ölçen bir hafıza testi verdi.

Bellek testinden edilen sonuçlarda, beden kitle endeksi yüksek olan katılımcıların beyinlerinde yapısal ve işlevsel değişikliklerin etkili olabileceği düşünülüyor.

Şişman insanların daha unutkan olduğunu iddia etmediklerini belirten Lucy Cheke, ”Eğer bu sonuçları günlük hayata dair genelleme haline getirirsek şişman bireylerin geçmişteki olayları, örneğin önceki öğünlerde ne yediklerine dair ayrıntıları, normal kilodaki bireylere kıyasla net hatırlayamadıklarını söyleyebiliriz. Şişman kişilerin gıda tüketimini kontrol altına almada hafızalarını yeterince kullanamamaları sözkonusudur” diyor.

Araştırma, özetle, şişmanlığın neyin ne kadar yendiğini takip etmeyi zorlaştırabileceğini ortaya koyuyor. Bu da kişinin gerektiğinden daha fazla yemesiyle sonuçlanabiliyor.

XS
SM
MD
LG