Erişilebilirlik

Obama Dallas’taki Anma Töreninde Konuştu


ABD Başkanı Barack Obama, beş polisin hayatını kaybettiği Dallas’ta düzenlenen anma töreninde bir konuşma yaptı.

Obama konuşmasında, “Beş polisin öldürülmesi, demokrasimizdeki en büyük çatlağı ortaya koymuş gibi görünebilir, ama Amerikalılar umutsuzluğa düşmemeli,” dedi.

Obama, bazı çevrelerde öne sürüldüğü gibi ülkenin bölünmüş olduğu iddiasını da reddetti. Başkan, Amerikalılar’dan ortak paydada buluşmalarını istedi.

“Nasıl hissettiğinizi anlıyorum, ama bugün bu tür bir karamsarlığı reddetmemiz gerektiğini söylemek için Dallas’a geldim,” diyen Obama, Amerikalılar’dan, ırksal sorunları samimi ve açık biçimde konuşmaya çağırdı.

Başkan Barack Obama, medeni haklar yasasının kabulünden 50 yıl sonra ırksal sorunlara dikkat çeken göstericilere kimsenin "sorun çıkaran taraf" olarak bakmaması gerektiğine de işaret etti.

Başkan, birçok cesur polisin sayesinde can kaybının asgari düzeyde tutulmuş olduğuna da dikkati çekti.

Obama konuşmasında bir yandan güvenlik güçlerinin yasına ortak olmayı, bir yanda da sivil haklar hareketi liderlerinin siyahlara yönelik polis şiddetine ilişkin şikayetlerini dikkate almayı hedefledi.

Obama Dallas’taki Anma Töreninde Konuştu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Dallas ziyaretinde Obama, başkanlık döneminde bir toplu saldırı sonrası yaptığı 11’inci konuşma için halkın karşısına çıktı.

Hayatını kaybeden polisler için düzenlenen anma programına katılan Obama, Dallas’a tek başına gitmedi. First Lady Michelle Obama, Başkan Yardımcısı Joe Biden ve eşi Jill Biden’ın yanı sıra önceki ABD Başkanı George W. Bush ile eşi Laura da Obama’ya eşlik etti. Dallas’ın bulunduğu Teksas eyaletinin eski valisi olan Bush da anma toplantısında kısa bir konuşma yaptı.

Bush da konuştu

George W. Bush da konuşmasında, Amerikalılar’ın aralarındaki görüş ayrılıklarını gidermek için ortak hedefler doğrultusundaki taahhütlerini unutmaması gerektiğine işaret etti.

Bush, “Tek bir ülkemiz var, üzüntü veya yas yerine umut etrafında birleşmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz” sözlerini de kullandı.

Bush, polislerin ölümünün büyük bir kayıp olduğuna da işaret etti.

Programa, birçok farklı dinden de temsilci katıldı. Obama ölen polislerin aileleriyle de biraraya gelecek ama bu görüşme basına kapalı olacak.

Dallas ziyaretinin ardından yarın da Beyaz Saray’da önemli bir toplantı var. Obama yönetimi, ülkenin tüm güvenlik birimleri yetkilileriyle görüşecek. Görüşmeye aktivistler, akademisyenler, sivil haklar hareketi liderleri ve ülkenin dört bir yanından yerel siyasetçiler katılacak. Toplantıda, halk ile kolluk kuvvetleri arasında oluşan güvensizliğin ortadan kaldırılması için çözüm aranacak.

Anma töreni öncesi dün de binden fazla kişi, hayatını kaybeden polisleri anmak için toplandı. Polisler için mumlar yakıldı, konuşmalar yapıldı.

Obama’yı Dallas’ta Zorlu Bir Görev Bekliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG