Erişilebilirlik

'Obama’nın Küba Ziyareti Kilit Önem Taşıyor'


'Obama’nın Küba Ziyareti Kilit Önem Taşıyor'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

Barack Obama, neredeyse 90 yıl aradan sonra Küba’yı ziyaret edecek ilk Amerika başkanı olacak. Başkan Obama ve First Lady Michelle Obama, iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirme süreci kapsamında 21 Mart’ta Küba’ya gidecek.

Komünist Küba, neredeyse yüz yıldır bir Amerika başkanının ziyaretini bekliyordu.

Başkan Obama, Eylül’de BM Genel Kurulu toplantıları sırasında Küba Devlet Başkanı Raul Castro’yla görüştükten altı ay sonra Castro’yla bu kez Küba’da buluşacak. Obama, Küba’yla diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması talimatını vereli 14 ay oldu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes ziyarete önem verdiklerini söylüyor: “Bu ziyareti Küba’yla ilişkilerin normalleşmesi sürecinin hızlandırılması olarak görüyoruz. Amacımız, Amerika ve Küba arasındaki ticari fırsatların kapsamını genişletmek, değer verdiğimiz ilkeleri desteklemek ve ilerletmek.”

Başkan Obama’nın Kübalı muhalifler, sivil toplum temsilcileri ve Kübalı yetkililerle yapacağı görüşmelerde evrensel değerleri vurgulaması bekleniyor.

Ben Rhodes’a göre, Başkan Obama, temel haklarını ifade etmek isteyenlerin tutuklanması ve tacize uğraması konusunu da gündeme getirecek.

Peki insan hakları ihlalleriyle ilgili kaygılar sürerken tarihi önem taşıyan bu ziyaret neden bu dönemde gerçekleşiyor?

Ben Rhodes, “Küba’yı dışlamaya devam etmek, mevcut sorunları çözmeyecek. İnsan haklarını savunmak ve Küba halkının daha iyi yaşamasını sağlamak için bu sorunları doğrudan ele almalı, Kübalılarla iletişime geçmeliyiz” şeklinde konuşuyor.

Back Channel to Cuba adlı kitabın yazarı uzman Peter Kornbluh’a göre, Obama’nın Küba ziyaretinin zamanlaması, Amerika’nın Küba’yla ilişkileri somutlaştırma girişimi açısından kilit önem taşıyor: “Obama’nın amacı, Küba’yla ilişkileri geçmişe dönmeyecek şekilde düzeltmek. Bu durumda Marco Rubio, Ted Cruz ya da Jeb Bush da seçilse bile, Amerikan şirketleri ve toplumunun Küba’ya yaptığı yatırımlar kalıcı olacak.”

Beyaz Saray, Obama’nın 21 Mart’ta yapacağı Küba ziyaretinin, hem kültürel hem de ticari alanda ikili ilişkileri iyileştirecek adımlarla sonuçlanmasını umuyor.

XS
SM
MD
LG