Erişilebilirlik

Obama'nın Karne Notu


Obama'nın Karne Notu
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00
Başkan Barack Obama, 2008 yılında Amerika’nın ilk siyah başkanı olarak tarihe geçti. Obama, dört yıl önce yaptığı gibi Kasım ayındaki seçimleri bir kez daha kazanarak yeni bir tarih yazmak istiyor.

Barack Obama dört yıl önce Amerika’nın 44’üncü başkanı seçildi.

Demokrat Parti o dönemki kurultayında kamuoyunun krize giren ekonomiye yönelik tepkisine ağırlık vermiş ve Obama’yı aday göstermişti. Obama, “Değişime İnanmalıyız” sloganıyla bu soruna dikkati çekmişti.

Başkan Obama dört yıldır Beyaz Saray’da. Ekonomi biraz toparladı, ama beklendiği kadar hızlı olmadı. Siyasi uzmanlar, en azından Obama’nın siyasi kampanya yürütmekle idareci olarak görev yapmak arasındaki farkı anladığını söylüyor.

Jennifer Lawless American Üniversitesi Kadın ve Siyaset Enstitüsü Başkanı ve Obama’nın başkanlığını şöyle değerlendiriyor: “Obama’nın verdiği sözlerin çoğu, Washington’da iki partinin işbirliği yapabileceği beklentileri üzerine kurulmuştu. Ancak John Boehner Temsilciler Meclisi Başkanı seçilince Cumhuriyetçi Partililer’in bir numaralı amacı bu beklentileri suya düşürmek oldu.”

Bunun bir örneği “Rüya Yasası” olarak adlandırılan ve Amerika’ya çocukken kaçak girmelerine rağmen yasalara uyan yabancılara vatandaşlık verilmesini öngören tasarıydı. Başkan bu yasayı onaylasa da, Kongre buna geçit vermedi.

Bunun üzerine Başkan Obama bir kararname çıkararak bu yasanın koşullarına uyan kaçak yabancıların sınırdışı edilmesini geçici olarak durdurdu.

Ama Obama yönetimi, tarihte hiçbir yönetimin yapmadığı kadar çok kaçak yabancıyı da sınırdışı etti.

Başkan Obama, kampanyada verdiği sağlık reformu sözünü tuttu. Yasa büyük tartışmalara yol açtı, ama Anayasa Mahkemesi yasanın önemli maddelerini onayladı.

Obama yönetimi ayrıca 787 milyar dolarlık ekonomiyi canlandırma paketiyle, Amerikan otomotiv şirketleri General Motors ve Chrysler için kurtarma paketleri çıkardı ve bu paketler Kongre’nin onayını aldı.

Başkan Obama Amerikan kuvvetlerini Irak’tan çekti, Afganistan’daki asker sayısını arttırdı ve Rusya’yla yeni nükleer silahsızlanma anlaşması imzaladı.

Amerika’nın ilk siyah başkanı seçilen Barack Obama, eşcinsel evliliğe destek veren ilk başkan da oldu.

Obama kamuoyu yoklamalarında seçmene daha sempatik görünüyor. Ama seçmenlerin bir bölümü, rakibi Mitt Romney’in ekonomik sorunları daha iyi çözebileceğine inanıyor.

Barak Obama 1961 yılında Hawaii eyaletinde doğdu.

Başkan, kendisi gibi avukat olan Michelle Obama’yla evli, Malia ve Sasha adında iki kızı var.

Başkan Yardımcısı Joe Biden da seçimlere Barack Obama’yla giriyor. Biden altı dönem Senatörlük yaptı. Dış politika uzmanı olan Biden Senato Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığı görevinde de bulundu
XS
SM
MD
LG