Erişilebilirlik

Obama'nın Dünya Bankası Başkan Adayı Belli Oldu


Başkan Obama'nın atadığı aday Kore asıllı olmasına rağmen Dünya Bankası başkanlığına artık bir Amerikalının gelmesini istemeyen gelişmekte olan ülkelerin bu yeni seçime itiraz etmesi bekleniyor

Başkan Barack Obama, Dünya Bankası başkanlığına Kore asıllı Amerikalı bir rektörü aday gösterdi.

52 yaşındaki kamu sağlığı uzmanı Jim Yong Kim, Dünya Bankası için sürpriz seçim olarak nitelendiriliyor. Başkan Kim’in hem görev için gerekli vasıflara sahip olduğunu hem de Amerika’nın etnik zenginliği temsil ettiğini söyledi.

Jim Yong Kim, atamasının onaylanması durumunda, istifa kararıyla Haziran ayında görevinden ayrılacak olan Robert Zoellick’in yerine geçecek.

Geleneksel olarak Dünya Bankası başkanlığına bir Amerikalı, Uluslararası Para Fonu IMF’nin başkanlığına da bir Avrupalı getiriliyor. Ancak Banka’nın muhatap olduğu gelişmekte olan ülkeler, yeni başkanın Amerikalı olmasına karşı.

Angola, Nijerya ve Güney Afrika kendi adayları Nijerya Maliye Bakanı Ngozi Okonjo-Iweala’yı destekliyor.

Normalde Dünya Bankası başkanları arasında finans ve bankacılık alanında bir geçmiş aransa da, Başkan Obama, Jim Yong Kim’in bir doktor ve antropoloji uzmanı olarak yoksulluk ve hastalıkla mücadelede daha nitelikli başkan adayı olduğunu savunuyor.

Obama Beyaz Saray’daki konuşmasında, Kim’in özellikle 20 yıl boyunca gelişmekte olan ülkelerdeki koşulları iyileştirme ve AIDS’le mücadele konularında çalıştığına dikkati çekti.

Jim Yon Kim beş yaşındayken ailesiyle birlikte Amerika’ya göç etti ve çocukluğunu Iowa eyaletinde geçirdi. Kim, Temmuz 2009’dan bu yana New Hampshire eyaletindeki ünlü Dartmouth Üniversitesi’nin (Dartmouth College) rektörlüğünü yapıyor.

Daha önce Dünya Bankası başkanlığı için Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve halen Washington’daki Brookings Enstitüsü’nde görevli, Türkiye’nin Ekonomiden Sorumlu eski Devlet Bakanı Kemal Derviş’in adı geçiyordu.

Amerika, 187 üyeli Dünya Bankası’nın en büyük mali destekçisi. Banka, yoksullukla mücadele ve kalkınmaya ağırlık veriyor. Merkezi Washington’da bulunan Dünya Bankası, baraj, yol ve diğer altyapı projelerine destek olmak amacıyla bu ülkelere kredi de sağlıyor.

XS
SM
MD
LG