Erişilebilirlik

Obama’nın Brüksel Gündemi Kırım


Başkan Barack Obama AB ve NATO yetkilileriyle görüşmek ve Batı’nın Rusya’nın Kırım’ı ele geçirmesine ilişkin tavrını ele almak üzere Brüksel’de bulunuyor

Başkan Obama Avrupa Birliği ve NATO yetkilileriyle görüşmek ve Batı’nın Rusya’nın Kırım’ı ele geçirmesine ilişkin tavrını ele almak üzere Brüksel’de bulunuyor.

Başkan Obama, NATO müttefiklerine, Amerika’nın desteğinin devam edeceği taahhüdünü verdi ve üye ülkeleri, Ukrayna hükümetine yardım etmeye çağırdı.

Başkan Obama’nın bir sonraki durağı, Papa Francis’le biraraya geleceği İtalya olacak.
Lahey’deki nükleer güvenlik zirvesinden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Obama, Kırım’ı ele geçirmesinin Rusya’nın zayıflığının bir belirtisi olduğunu belirtti. Uluslararası toplumun Rusya’nın Kırım’ı ele geçirmesini hiçbir zaman kabul etmeyeceğini kaydeden Obama, buna rağmen Batı’nın askeri müdahale olasılığının bulunmadığını söyledi.
Rusya’nın ise Kırım’dan askerlerini çekme gibi bir niyeti yok. Ukrayna’nın askeri üslerini boşaltması üzerine Rusya, Ukrayna kontrolündeki son askeri üsleri de ele geçirmiş bulunuyor.
XS
SM
MD
LG