Erişilebilirlik

Obama'nın Afganistan Açıklamasına Tepki


Obama'nın Afganistan Açıklamasına Tepki
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Obama'nın Afganistan Açıklamasına Tepki

Başkan Barack Obama, Afganistan’daki Amerikan askerlerinin sayısını 2014 sonuna kadar büyük ölçüde azaltacak, 2016‘da da tamamen çekecek bir plan açıkladı. Obama’nın açıklaması, seçmenler Afganistan’daki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna hazırlanırken geldi

Peki Obama’nın açıklaması, yeni Afgan hükümeti için ne anlama gelecek?

”2015 başında Afganistan’ın çeşitli bölgelerinde 9 bin 800 kadar askerimiz, NATO ve diğer ortaklarımızla birlikte göreve devam edecek.”

Başkan Obama’nın açıklaması, Afganistan’daki Amerikan askerlerinin çekilmesi beklentilerini karşılar nitelikte. Ancak Washington’daki Heritage Vakfı’ndan Lisa Curtis’e göre, geride kalan asker sayısı yeterli değil.

”9 bin 800, terörle mücadele misyonunu yürütmek, Afgan güçlerine eğitim vermek ve onlara destek olmak için gereken asgari asker sayısı ve çok az.”

Ancak bazı uzmanlar, yeterli destek verilmesi durumunda Afgan güçlerinin güvenliği sağlama sorumluluğunu yerine getireceği görüşünde. Ömer Samet Afganistan’ın Fransa ve Kanada eski büyükelçisi.

”Afgan hükümeti ve güvenlik güçlerinin sorumluluklarını yerine getirebileceğini düşünüyorum. Ancak gerek ordunun, gerekse polisin ve en önemlisi hava kuvvetlerinin aldığı eğitim ve kullandıkları teçhizatın, 2012’de Chicago’da yapılan NATO konferansında verilen taahhütler doğrultusunda olması son derece önemli.”

Başkan Obama ayrıca 2014‘ten sonrası için Afganistan’daki Amerikan askerlerinin varlığının Afgan hükümetinin imzalayacağı güvenlik anlaşmasına bağlı olduğunu vurguladı. Afganistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılan her iki aday da anlaşmayı imzalamaya kararlı olduklarını söylüyor. Ali Celali, Afganistan eski İçişleri Bakanı.

”Geride kalacak Amerikan askerlerinin temel görevi, Afgan askerlerini eğitmek ve danışma hizmeti vermek olacak.”

Bazı uzmanlarsa Taleban tehdidine dikkat çekiyor ve Amerikan güçlerinin aktif katılımı olmazsa tarihin tekrarlanacağını söylüyor:

”1989 yılını hatırlayın, Amerika hata yapmış ve bölgeye sırtını çevirmişti. Bölgede oluşan boşluğu köktendinci İslamcı Taleban doldurmuş, iktidarı ele geçirmişti.”

Afganistan’da kalacak Amerikan askerlerinin sayısı tartışma yaratsa da Afganistan’ın geleceğinin ancak kendi güvenlik güçleri ve kendi halkınca güvence altına alınacağı konusunda herkes görüşbirliği içinde.
XS
SM
MD
LG