Erişilebilirlik

'Obama'nın Açıklamaları Beni Üzdü'


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika Başkanı Barack Obama’yı, basın özgürlüğü konusunnda, arkasından konuşmakla suçladı.

Erdoğan ve AKP hükümeti, insan hakları ihlalleri, gazeteci tutuklamaları ve medya örgütlerine el konulması gibi konularda geniş çaplı olarak eleştiriliyor.

Obama ve Erdoğan’ın Washington’da Beyaz Saray’da gerçekleşen görüşmesinden sonra, Başkan Obama, Nükleer Zirve sonrasındaki basın toplantısında, “Basınla ilgili olarak sergiledikleri yaklaşımın Türkiye'yi çok rahatsız edici bir yola sokabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Obama, Erdoğan ile görüşmesi sırasında, bu konudaki endişelerini Erdoğan’a aktardığını belirtti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuşmanın aralarında geçmediğini ve Obama’nın arkasından konuştuğunu ima etti.

Erdoğan, Türk medyasının kendisini hırsız ve katil olarak tanımlamasına rağmen, kapatılmadığını da sözlerine ekledi.

CNN televizyonundan Christiane Amanpour’a verdiği röportajda Erdoğan, “Basın ve ifade özgürlüğünü engellemek adına hiçbir zaman bir adımda bulunmadık” diye konuştu.

Erdoğan CNN röportajında sözlerine şöyle devam etti: ”Aksine, Türk medyası benim ve hükümetim hakkında oldukça sert eleştiri ve saldırılarda bulundu. Ve bütün bu saldırılar karşısında, biz, cevaplarımızda oldukça sabırlı davrandık.”

Merkezi Washington'daki sivil toplum kuruluşu Freedom House (Özgürlük Evi), yayınladığı yıllık basın özgürlüğü raporunda, Türkiye’de basın özgürlüğünün son 5 yılda gittikçe kötüleştiğini belirtmiş, 2015’te Türkiye’yi “Özgür Değil” kategorisine almıştı.

XS
SM
MD
LG