Erişilebilirlik

Obama’nın Dış Politika Stratejisi Başarılı mı?


Obama’nın Dış Politika Stratejisi Başarılı mı?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Görev süresinin sonuna yaklaşan Başkan Obama, 2015’i, Amerika’nın dünyanın kilit önem taşıyan bölgelerinde oynadığı rolü şekillendirmek için dış siyasette yeni girişimlerde bulunmakla geçirdi. İşte Obama’nın 2015‘teki en büyük başarıları ve önümüzdeki yıl önüne çıkacak zorluklar.

Amerikan bayrağı yarım yüzyıl sonra Havana’daki Amerikan Büyükelçiliği’nde ilk kez dalgalandı.

İran’la uzun süren müzakerelerden sonra nükleer anlaşma nihayet imzalandı. Başkan Obama, bu anlaşmanın Amerikan diplomasisinin gerçek ve anlamlı değişim getirebileceğinin kanıtı olduğunu ve bu değişim hem ülkemizi hem de dünyayı daha güvenli hale getireceğini söyledi.

Başkan Obama 2015 yazını diplomasi trafiği içinde geçirdi.

Brookings Enstitüsü’nde uzman Bruce Jones, önümüzdeki yıl İran, Küba ve Ukrayna’da işlerin olumlu yönde ilerlediğine tanık olursak Obama’nın, Amerikan siyasi manevralarının ve izlediği diplomasinin gerçekten de fark yarattığı tezini kanıtladığını anlayacağız dedi.

Küba, İran ve Trans-Pasifik Ortaklığı’nın başarıya ulaştığını görmek aylar, hatta yıllar sürebilir.

Jones, Obama’nın iklim değişikliği konusunda tüm dünyayı harekete geçirmek için harcadığı çabaların mevyesini verdiğini söylüyor. Paris’teki iklim anlaşmasına 200‘den fazla ülkenin onay vermesi, bunun kanıtı. Dünyanın en çok karbon salımı yapan iki ülkesi olan Amerika ve Çin’in anlaşması, karbon salınımı müzakerelerinin de çehresini değiştirdi.

Başkan Obama 2015’te sık sık diplomasi vurgusu yaparken Ortadoğu, Obama için sorun yaratmaya devam etti.

Amerikan İlerleme Merkezi’nde uzman Vikram Singh,”stratejik açıdan son derece önemli bir bölgede ülkelerin dağıldığına tanık oluyoruz. Amerika’nın ve diğer ülkelerin bu duruma verdiği yanıt sürekli değişiyor. Henüz hiç kimse sihirli formülü keşfetmiş değil” dedi.

Ortadoğu’daki savaşları sona erdirme sözüyle görev başına gelen Başkan Obama, ardında Libya ve Yemen’deki çatışmalardan IŞİD’in Irak ve Suriye’de yükselişe geçmesine kadar tam bir cadı kazanı haline gelen Ortadoğu’da yeni sorunlar bırakacağa benziyor.

XS
SM
MD
LG