Erişilebilirlik

Obama’dan Senato'ya Veto Uyarısı


Beyaz Saray’dan İran'a yönelik yeni yaptırımlar öngören yasa tasarısının Amerikan Kongresi’nden geçmesi halinde Başkan Obama’nın veto edeceği uyarısı geldi

Senato'da hazırlanan ve İran'a yönelik yeni yaptırımlar içeren yasa tasarısının Amerikan Kongresi’nden geçmesi halinde Başkan Obama’nın kararı veto edeceği bildirildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, İran’a yönelik yeni yaptırımlar öngören bir yasa tasarısının gerekliliğine inanmadıklarını söyledi. Sözcü ayrıca, yeni yaptırımların İran’la yürütülen ve bazı ekonomik yaptırımların kaldırılması karşılığında İran’ın nükleer programını sınırlandırması şartı koşan müzakereleri baltalayacağını belirtti.

Senato’da hazırlanan “Nükleer Silahsız İran” tasarısını Cumhuriyetçiler'in yanısıra 26 Demokrat Senatör de destekliyor. Cumhuriyetçi Senatör John McCain, yeni yaptırımların İran ve dünya güçleri anlaşmaya varamadığı takdirde yürürlüğe girmesi gerektiğini söylüyor.

Başkan Obama, Kongre üyelerinden İran’ın diplomatik çözüm için gösterdiği çabaya şans vermelerini istedi.

Tasarıda, İran'a saldırması halinde İsrail'e askeri, diplomatik ve ekonomik destek sağlanması da isteniyor. Tasarının Ocak ayında Senato’da oylanması bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG