Erişilebilirlik

Obama’dan ‘Seçimle İlgili Siber Saldırıları Yeniden İnceleyin’ Emri


Obama

Amerika Başkanı Barack Obama, istihbarat yetkililerine seçim sürecinde gündeme gelen siber saldırıları yeniden incelemeleri için emir verdi. Obama'nın isteği üzerine 2016 seçim sürecinde elektronik yazışmalar dahil tüm siber saldırılar tekrar incelenecek. Siber saldırılar Rusya’nın Amerika seçimlerine müdahale etmeye çalıştığı endişelerini su yüzüne çıkarmıştı.

Beyaz Saray sözcüsü Eric Shultz, istihbarat daireleri tarafından yürütülecek yeniden gözden geçirme ve incelemenin derinlemesine olacağını söyledi.

Araştırma son siber saldırıların taktiklerini, hedeflerini, kilit aktörlerini ve Amerikan yönetiminin aldığı önlemleri inceleyecek. Son seçimlere ilişkin olarak yapılan şikayetler de incelenecek.

Schultz, Başkan Obama’nın bu hafta başında bu emri verdiğini ve kendisi Beyaz Saray’dan ayrılmadan konuyla ilgili soruşturma ve raporun tamamlanmasını istediğini belirtti.

Amerikalı istihbarat yetkilileri, Başkanlık seçimlerine müdahalede bulunmak amacıyla Rusya’yı Demokrat Partili yetkililerin e-mail hesaplarını hack’lemekle suçluyor.

Seçimler öncesinde Demokrat Parti yetkililerinin elektronik yazışmaları Wikileaks’e sızmış, özel yazışmalar internette yayınlanmıştı.

Birçok Demokrat siber saldırıların Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump’a yaradığına inanıyor.

Schultz, Başkan’ın Trump’ın zaferini sorgulamadığını, bunu Amerika’nın siber saldırılara karşı savunmasını güçlendirmek amacıyla yaptığını kaydetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG