Erişilebilirlik

Obama'dan Rusya'ya Yeni Uyarı


Obama Lahey'de ortak basın toplantısında konuşurken
Başkan Barack Obama Amerika’nın Rusya’nın Kırım’ı ilhaktan sonra Ukrayna içine girme olasılığından kaygı duyduğunu açıkladı.

Obama Lahey’de Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile düzenlediği ortak basın toplantısında ancak bu tür bir girişimin Rusya açısından “kötü bir seçim” olacağını ve Amerika ile Avrupalı müttefiklerinin elinde Rusya’ya yeni yaptırım planları olduğunu söyledi.
Rusya’nın Kırım’ı askeri açıdan kontrol ettiğini kabul eden Obama ancak yarımadanın ilhakına” bitmiş bir iş” gözüyle bakılamayacağını çünkü uluslararası bir tanıma olmadığını savundu.

Obama Rusların iddiasının aksine Ukrayna’nın doğusunda yaşayan etnik Rusların tehdit altında olmadığını, tersine Rus “kışkırtıcı ajanlarının” Ukrayna’yı karışmaya çalıştığını gösteren kanıtlar bulunduğunu da belirtti.

Öteyandan Rusya, Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle Sekizler Grubundan çıkarılmasını “ters sonuç” verecek bir karar olarak niteleyerek reddetti.
Bu konudaki açıklama Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü tarafından yapıldı.

Sekizler Grubunun Rusya dışındaki yedi üyesi Haziran’da yapılması planlanan Soçi’deki zirve yerine aynı tarihte Brüksel’de toplanmayı kararlaştırmıştı.
Lahey’deki nükleer zirve sırasında Amerika, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya yayınladıkları ortak bildiride Moskova tutum değiştirinceye kadar Rusya’nın üyeliğini askıya alacaklarını açıklamıştı.
Karar, Batılı güçlerin Kırım’ı ilhak etmesi nedeniyle Rusya’yı tecrit yolunda adımlar atmaya başladığını gösteriyor.

Rus haber ajansları bir Kremlin sözcüsünün Rusya’nın G8 ülkeleriyle teması sürdürmeye istekli ve hazır olduğunu söylediğini bildirdi.
Ancak Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, G8’den çıkarılmasının Rusya için “büyük bir trajedi” olmadığını söyledi.
Bu arada Lavrov Lahey’de nükleer zirve sırasında Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Deşiytsiya ile görüştü. Bu Moskova’nın Ukrayna’nın yeni hükümetiyle yaptığı ilk ve en üst düzeyde görüşme oldu.

Öteyandan Ukrayna Parlamentosu Kırım'dan çekilme işlemini kötü yönetmekle eleştirilen savunma bakanı Igor Tenyuk'u gödevden aldı. Tenyuk Kırım'da üslenen 18,800 Ukrayna askerinden sadece 4,300'nün orduda kalma ve bölgeyi terketme kararı aldığını açıkladı.Bazı Ukrayna askerleri ise Rus kuvvetlerine katıldı.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG