Erişilebilirlik

ABD'den İran ve Suriye'ye Teknoloji Yaptırımı


Obama Washington'daki Yahudi Soykırımını Anma Müzesini gezerken

Başkan Barack Obama, İran ve Suriye’de insan hakları ihlallerinde kullanılan yeni teknolojilere yaptırımlar uygulanmasını öngören kararname yayınladı.

Obama’nın Washington’da Yahudi Soykırımını Anma Müzesinde açıkladığı kararname İran ve Suriye’de hükümetlere baskı politikalarında yardımcı olan şirket ve kişileri hedef alıyor. Kararnamede özellikle cep telefonu konuşmalarını ve İnternet haberleşmelerini izlemede kullanılan yeni teknolojilerin İran ve Suriye gibi baskıcı hükümetlerin eline geçmesinin önlenmesi gereği vurgulanıyor.

Yeni yaptırımlar Suriye İstihbarat Dairesi, Suriye devlet telefon şirketi ve Suriye İstihbarat Servisleri Başkanı Ali Memluk’u hedef alıyor. İran’da ise İslam Devrim Muhafızları, İran İstihbarat ve Güvenlik Dairesi, İran İslam Cumhuriyeti Güvenlik Güçleri ve Datak Telekom şirketinin yaptırımlar kapsamına alınması öngörülüyor.

Kararname şimdilik Suriye ve İran hükümetlerine yardım eden kişi ve şirketleri hedef alıyor. Ancak ilerde başka ülkelere yardım eden kişi ve kuruluşlara da yaptırım öngören kararnameler yayınlanabileceği bildiriliyor.

XS
SM
MD
LG