Erişilebilirlik

Obama’dan Normandiya Yıldönümünde Övgü


Amerika Başkanı Barack Obama, Normandiya Çıkarması’nın 70. yıldönümünde 2. Dünya Savaşı’nda görev yapan askerleri andı. Obama bu olayın tarihin akışını değiştirdiğini söyledi

Amerika Başkanı Barack Obama, Normandiya Çıkarması’nın 70. yıldönümünde 2. Dünya Savaşı’nda görev yapan askerleri andı.

Fransa’nın Nazi Almanya’sından kurtulması anısına Normandiya sahillerinde düzenlenen anma töreni liderleri biraraya getirdi.

Normandiya sahihinde düzenlenen anma töreninde konuşan Obama, “özgürlük için yaşamlarını tehlikeye atmaktan kaçınmayanlar” olarak tanımladığı askerleri andı.

Normandiya kıyıları, Fransa’yı işgal eden Nazi ordusuna karşı 1944 yılında 160 bin kişilik müttefik devletler birliklerinin paraşütlerle inerek dünya askeri tarihinin en büyük deniz saldırısına tanıklık etti.

4500 askerin hayatını kaybettiği kıyıda zafer, müttefik güçlerin oldu.

Başkan Obama konuşmasında, D-Day olarak anılan ve insanlık tarihinin seyrini değiştiren Normandiya çıkarmasında görev yapanları şu sözlerle övdü:

“Burada sadece çok gurur duyduğumuz ve yalnızca bizim de parçası olduğumuz zaferi ya da dünyaca takdir gören fedakarlıkları değil, Amerika ve müttefiklerinin son derece tehlikeli bir dönemde özgürlüklerin korunması için gösterdikleri çabayı anıyoruz. Buraya, bu cesur insanların yaptıklarını gelecek dönemlerde de hatırlanması için anlatmaya geldik.”

Törenin açılışında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande de askerlerin fedakarlıklarının “tüm dünyayı değiştirdiğini” söyledi.

İkinci Dünya Savaşı’nda çarpışan çok sayıda eski askerin de katıldığı törende 18 ülkenin lideri de hazır bulundu.
XS
SM
MD
LG