Erişilebilirlik

Obama’dan Kuzey Kore’ye Uyarı


Amerika Başkanı Barack Obama, Asya gezisinin ikinci durağı olan Güney Kore’de. Ziyaret, Kuzey Kore’nin birkaç gün içinde yeni bir nükleer test yapmaya hazırlandığını duyurduğu bir ortamda gerçekleşiyor

Amerika Başkanı Barack Obama, Asya gezisinin ikinci durağı olan Güney Kore’de. Ziyaret, Kuzey Kore’nin birkaç gün içinde yeni bir nükleer test yapmaya hazırlandığını duyurduğu bir ortamda gerçekleşiyor.

Obama, Güney Kore’deki gazetelerden birinde yayımlanan mülakatında, "Kuzey Kore yeni bir nükleer test gerçekleştirme hatasını yaparsa, uluslararası toplumdan en sert şekilde karşılığını almaya hazır olmalıdır" dedi.

İki gün sürecek gezinin en önemli gündem maddesini oluşturan konu, Obama’nın Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ile düzenlediği ortak basın toplantısında da gündemdeydi. Obama, “Kuzey Kore’den gelebilecek her tür provokasyona karşı Güney Kore’yle olan ittifakımız ‘omuz omuza’ sürecektir” dedi.

Amerikalı lider Güney Kore’de ayrıca, geçtiğimiz hafta meydana gelen tekne faciasında hayatını kaybeden çocukların ailelerine taziye mesajı verdi.

Obama, Güney Kore’nin başkenti Seul’de geçireceği iki günün ardından bir sonraki durağı Malezya’ya geçecek, Malezya Başbakanı Necip Rezak’ın onuruna vereceği devlet yemeğine katılarak ikili görüşmelerde bulunacak. Bu ziyaret, 1966 yılında dönemin Amerika Başkanı Lyndon Johnson’dan beri Malezya’ya görevdeki bir başkan tarafından yapılan ilk ziyaret özelliği de taşıyor.

Son durağı Filipinler olacak gezi, Obama’nın göreve geldiği 2009 yılından beri yaptığı beşinci Asya ziyareti. Amerika Başkanı, Pasifik bölgesini ülkesi için ekonomik, diplomatik ve askeri açılardan öncelikli hale getirme sözü vermişti.
XS
SM
MD
LG