Erişilebilirlik

Obama’dan İkinci Guantanamo Girişimi


İlk seçim kampanyası sırasında Guantanamo’daki askeri hapishaneyi kapatma sözü veren Başkan Barack Obama, ikinci görev döneminin ilk yılında bu vaadini yerine getirme çabasını hızlandırdı.

Ancak ilk başkanlık döneminde olduğu gibi Obama bu konuda yine Kongre’nin muhalefetiyle karşı karşıya. Askeri hapishanedeki tutukluların nereye sevkedileceği en karmaşık sorunların başında geliyor.

Amerika, 2002 yılından bu yana bazı terör zanlılarını Guantanamo Üssü’nde tutuyor. Ancak Obama dün yaptığı konuşmada halen 166 tutuklunun bulunduğu askeri hapishanenin Amerika’nın imajına gölge düşürmeye devam ettiğini ve bu yüzden kapatılması gerektiğini söyledi.

“Üste tutulan zanlıların, bu duruma yasal itiraz haklarının olmaması beş yıl önce anayasaya aykırı bulunmuştu,” diyen Obama, Guantanamo’nun tüm dünyada Amerika’nın hukuk kurallarını ihlal ettiği iddiasının sembolü haline geldiğine dikkati çekti.

Ancak son kamuoyu araştırmaları Amerikalılar’ın Guantanamo üssündeki hapishanenin kapatılmasına destek vermediğini gösteriyor. Birçok kişi de üsteki zanlıların Amerika’daki hapishanelere nakledilmesine itiraz ediyor. Kongre üyeleri arasında bu konuda tam bir görüş birliği olmasa da, daha önce, Kongre, bunun için bütçe ayırmayarak zanlıların Amerika veya diğer ülkelere gönderilmesini engellemişti.

Cumhuriyetçi Senatör John McCain hapishanenin kapatılmasından yana ve bu konuda Obama’ya destek sözü verdi. Ancak Senatör, sorunun kolay bir çözümü olmadığına ve tutukluların nereye nakledilmesi gerektiği konusunun büyük zorluklar içerdiğine dikkati çekti. Ancak Obama’nın planına karşı çıkan Kongre üyesi sayısı da az değil. Obama, birinci döneminde bu konuda kendi partisinden olan Kongre üyelerinin de tam desteğini alamamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG