Erişilebilirlik

Obama'dan 'Birliğin Durumu'nda Silahlara Vurgu


Amerika’da silahlar ve silah satışlarının kısıtlandırılması Connecticut’ta bir ilkokula yapılan saldırıdan sonra ülkede en çok tartışılan konulardan biri haline geldi. Olaydan bu yana Başkan Obama bu konuya öncelik veriyor.

Silah sahibi olma geleneğinin kuruluş yıllarına dayandığı bir ülkede silahların sınırlanması tartışması, farklı uçlardakilerin güçlü tepkiler vermesine neden oluyor.

Bruce Bumgarner, “Yasalara uyan insanların elindeki silahların toplanması sonucu doğacak. Kısıtlamalar, suçluların silahlı suç işlemelerini kontrol altına almayacak,” şeklinde konuşuyor.

Sandy Phillips, “Bir şeyler yapmak gerek. Eğer silahlı şiddetin size asla dokunmayacağını düşünüyorsanız kendinizi kandırırsınız,” diyor.

Yasa yapıcılar da lobiciler de seslerini giderek yükseltiyor.

Silah satışlarının kontroluyla ilgili tartışmalar, Connecticut’ta 20 çocuğun ölümüyle sonlanan saldırı ve Temmuz’da Colorado’da bir sinemada 12 kişinin öldürüldüğü saldırıdan sonra alevlendi.

Başkan Obama konuşmalarında bir değişiklik gerektiğini vurguladı: “Savaş için tasarlanmış silahların bir sinemada işi olamaz. Amerikalılar’ın çoğunluğu bu konuda bizimler görüş birliği içinde.”

Bu sözler Ulusal Ateşli Silahlar Birliği (NRA) gibi silahlanma hakkı savunucularının hiç de hoşuna gitmedi. NRA, Başkan Obama’yı hedef alan reklamlar yayınladı.

NRA Başkan Yardımcısı Wayne LaPierre şöyle konuştu: “Bireysel silahlanmayla ilgili binlerce yasayı uygulayamazken yeni kanunlar yazmak suçu azaltmaz. Ayrıca biz devletin ailelerimizi korumak için yasal olarak neye sahip olabileceğimizi dikte etmesine de karşıyız.”

Silah tüccarı Andrew Raymond’a göre değişiklik kaçınılmaz: “20 çocuğun katledildiği noktada NRA’in ne kadar güçlü olduğunun bir önemi kalmıyor. Tartışmasız olarak bu tip silahları sınırlandıran bir yasa değişikliği göreceğiz.”

Siyasi bir düelloya dönüşen bu süreçte iki tarafın da parmaklarının tetikte beklediği söylenebilir.

Obama'dan 'Birliğin Durumu'nda Silahlara Vurgu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG